και το Υγείας γράφει ιστορία

Μαρ 20219

8 Μαρτίου του 1857 εργάτριες κλωστοϋφαντουργίας στη Νέα Υόρκη  διαδήλωναν ζητώντας καλύτερες συνθήκες εργασίας.

8 Μαρτίου του 1917 Οι γυναίκες στην Αγία Πετρούπολη έκαναν απεργία για το “Ψωμί και την Ειρήνη” – απαιτώντας το τέλος του Α ‘Παγκοσμίου Πολέμου, τον τερματισμό των ελλείψεων τροφίμων και το τέλος του τσαρισμού. Επτά ημέρες αργότερα, ο αυτοκράτορας της Ρωσίας, ο Νικόλαος Β παραιτήθηκε και η προσωρινή κυβέρνηση χορήγησε στις γυναίκες δικαίωμα ψήφου.

*Σήμερα, όταν μόνο το 1/5 των κοινοβουλευτικών εδρών καταλαμβάνονται από γυναίκες και υπάρχουν μόνο 19 αρχηγοί κρατών γένους θηλυκού (από τις περίπου 196 υποψηφιότητες), γίνεται αντιληπτό πως μπορούν να αλλάξουν ακόμη πολλά πράγματα.

Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας 2021

Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο αφιερώνει τη φετινή Ημέρα της Γυναίκας στον παγκόσμιο αγώνα των γυναικών κατά της κρίσης του COVID-19.

Οι γυναίκες βρίσκονται στην πρώτη γραμμή του αγώνα κατά της πανδημίας του κορωνοϊού, καθώς αποτελούν την πλειοψηφία των εργαζομένων που απασχολούνται στις υπηρεσίες υγειονομικής περίθαλψης. Πολλές έχουν επίσης πληγεί σοβαρά από την κρίση λόγω της απώλειας θέσεων εργασίας ή της απασχόλησής τους σε επισφαλείς θέσεις εργασίας. Επιπλέον, οι συνεχόμενοι εγκλεισμοί έχουν οδηγήσει σε αύξηση της ενδοοικογενειακής βίας. Το Κοινοβούλιο έχει ζητήσει την καταπολέμηση αυτών των ανισοτήτων.

Σταυρούλα

την γιορτάζουμε για τις γυναίκες οι οποίες έχουν θυσιάσει τις ζωές τους για να κερδίσουν τα ίδια δικαιώματα με τους άντρες και για όλες τις προσπάθειες που γίνονται από τις γυναίκες μέχρι και σήμερα

Αναστασία

Γιορτάζουμε τα κατορθώματα και τα δικαιώματα της γυναίκας

Κρίσα

Για να τιμήσουμε τις 130 γυναίκες που κάψανε ζωντανές σε εργοστάσιο υφασμάτων για να τις τιμωρήσουν για τις απεργίες που έκαναν στη Νέα Υόρκη

Δέσποινα

Για να υπενθυμίζει την αξία του γυναικείου φύλου και να “θυμίσει” τα ισότιμα δικαιώματα που πρέπει να έχουν τα δυο φύλα

Ελισάβετ

Για τη δυναμικότητα των γυναικών και την υπομονή τους σε δύσκολες καταστάσεις

Συμέλα

Το κατόρθωμα των γυναικών να κατοχυρώσουν τα δικαιώματά τους σαν ίσοι άνθρωποι στην κοινωνία.

Εβελίνα

Αγώνας για την ισότητα

Μαρίνα

Γιορτάζουμε το σεβασμό προς το γυναικείο φύλο και προσπαθούμε να ξεπεράσουμε το σεξισμό,  τα φυλετικά στερεότυπα, το μισογυνισμό  και τον εσωτερικό μισογυνισμό, κάθε γυναίκα εκείνη την ημέρα δίνει λίγο παραπάνω αγάπη στον εαυτό της