ήταν πολυδαίδαλη η σχολική μας ημέρα

Μαρ 20205
αλλά και με μια γοητεία μοναδική σχεδόν μαγική.
Ποδόσφαιρο κοριτσιών, αύξηση κρουσμάτων του ιού, εκδρομή γ΄λυκείου
και το ωραίο στη φιλοσοφία.
Απομονώνουμε το ωραίο και το βλέπουμε στα μάτια, στις σιωπές, στις ερωτήσεις, στην προσήλωση των μαθητών μέσα στο αμφιθέατρο.
Οι καλεσμένοι μας λογοτέχνες έκαναν ωραία την ημέρα. Μάς έδειξαν ότι η τέχνη του λόγου ντύνει ωραία σχολικές συναντήσεις με ανθρώπους διαβασμένους, πεπαιδευμένους, φιλοσοφημένους.
Οι απορίες των παιδιών/ μαθητών μας πολλές: πώς ξεπερνάτε συγγραφικά αδιέξοδα;γιατί όλα γκρίζα τα θέματα της λογοτεχνίας;
μπορεί η συγγραφή να είναι διαδικασία μη μοναχική;οι εμπειρίες και τα βιώματα αποτελούν αφορμή και πηγή  έμπνευσης;
τι θυσιάζει ένας λογοτέχνης;….
Ευχαριστούμε de profundis τον Κ. ΧΑΡΠΑΝΤΙΔΗ και τον Χ. ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟ για τις ωραίες απαντήσεις τους και για την ωραία ποιητική – φιλοσοφική ώριμη ματιά τους!
Ευχαριστούμε όλα τα παιδιά της Β΄ Λυκείου που ”ρούφηξαν” τη φιλοσοφία με τον ωραιότερο τρόπο!