Φεβρουάριος 2015

Μετακίνηση μαθητών στη Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο σχολικών δραστηριοτήτων. Πράξη 7/16-2-2015

Στο Λυγουριό και στο γραφείο της Δ/ντριας του Λυκείου Ασκληπιείου, σήμερα Δευτέρα 16/2/2015 και ώρα 12.30 μ.μ. συνήλθε σε κλειστή συνεδρίαση η συγκροτηθείσα με την υπ΄ αριθμ. 5/16-2-2015 απόφαση της Δ/ντριας του σχολείου , επιτροπή αξιολόγησης των προσφορών για την τριήμερη μετακίνηση (εκδρομή) δεκαέξι (16) μαθητών του σχολείου μας στη Θεσσαλονίκη από 02-04-2015 ως 04-04-2015 στο πλαίσιο του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων «Μαθητικό Ραδιόφωνο – European School Radio». Στη συνεδρίαση ήταν παρόντα όλα τα μέλη της επιτροπής. Μετά τη διαπίστωση της απαρτίας ξεκίνησε η συνεδρίαση στην οποία η επιτροπή έχοντας υπ’όψιν 1) την υπ’αριθμ. 129287/Γ2/10-11-2011 ΥΑ με θέμα «εκδρομές και μετακινήσεις μαθητών δημοσίων και ιδιωτικών σχολείων Δ/θμιας Εκπ/σης» 2) την υπ’αριθμ. 74/13-2-2015 πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος που αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Αργολίδας, παρέλαβε τρεις σφραγισμένες προσφορές (από τα γραφεία Zafiris tours, Opsimoulis travel και Ψυχογυιός Tours) και διαπίστωσε ότι ήταν εμπρόθεσμες και πρωτοκολλημένες και οι φάκελοι κλειστοί και σφραγισμένοι. Η Δ/ντρια ενημέρωσε την υπόλοιπη επιτροπή ότι έλαβε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (16-02-2015 και ώρα 11.00) προσφορά από το ταξιδιωτικό γραφείο Connection Travel, η οποία όμως δεν έγινε αποδεκτή και δεν συνεξετάζεται με τις υπόλοιπες σύμφωνα με την 1909/Δ2/25-11-2014 απόφαση του ΥΠΟΠΑΙΘ. Στη συνέχεια προχώρησε στην αποσφράγισή τους. Μετά από έλεγχο των παραστατικών εγγράφων η επιτροπή διαπίστωσε τα ακόλουθα:
1) Το γραφείο Zafiris Tours δεν προσκόμισε βεβαίωση διαθεσιμότητας ξενοδοχείου.
2) Το γραφείο Opsimoulis Travel προσκόμισε όλα τα προβλεπόμενα παραστατικά.
3) Το γραφείο Ψυχογυιός Tours δεν προσκόμισε υπεύθυνη δήλωση ότι κατέχει δελτίο ΚΤΕΟ και ειδικό σήμα σε ισχύ, ούτε βεβαίωση διαθεσιμότητας ξενοδοχείου.
Μετά από συζήτηση η επιτροπή ομόφωνα
Α π ο φ ά σ ι σ ε
να αποκλείσει τις προσφορές (1) και (3) λόγω έλλειψης δικαιολογητικών που προβλέπονται από το νόμο ή περιλαμβάνονται στους απαράβατους όρους της πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος, και να αναθέσει την εκδρομή στο τουριστικό γραφείο Opsimoulis Travel, το οποίο προσφέρει: την τιμή των 119 ευρώ κατ’άτομο και συνολικά 1.904 ευρώ με ΦΠΑ, δωρεάν για τις δύο (2) συνοδούς καθηγήτριες, οδική μεταφορά από το χώρο του σχολείου προς τη Θεσσαλονίκη, οδικές μετακινήσεις εντός κι εκτός πόλης κι όμοια ως προς την επιστροφή με λεωφορείο, χωρίς περιορισμό από πλευράς ωραρίου και χιλιομέτρων, δύο (2) διανυκτερεύσεις στο ξενοδοχείο Vergina Hotel, σε τρίκλινα/τετράκλινα δωμάτια για τους μαθητές και δίκλινο για τις συνοδούς, με πρωινό. Επίσης προσφέρεται ασφάλιση αστικής ευθύνης κι ευθύνης διοργανωτή καθώς και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη αν παραστεί ανάγκη.
Για το λόγο αυτό συντάχθηκε η πράξη αυτή και υπογράφεται.
Ανθή Θεοδώρου
Τα μέλη
1) Παύλου Νικόλαος, εκπαιδευτικός
2) Διδασκάλου Αικατερίνη, εκπαιδευτικός