Δημοσιεύθηκε στην Γενικά, Δράσεις, Εκδηλώσεις, Κοινωνικές, Πολιτιστικές

Συμμετοχή ομάδας μαθητών και μαθητριών του Γενικού Λυκείου Αργαλαστής στην εκδήλωση – αφιέρωμα για την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης 2023

Το Γενικό Λύκειο Αργαλαστής, την Τρίτη 28 Μαρτίου 2023, συμμετείχε στην εκδήλωση – αφιέρωμα για την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, που διοργανώθηκε από τον Σύνδεσμο Φιλολόγων Ν. Μαγνησίας, στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου και Λυκείου Νέας Ιωνίας.

Όπως είναι γνωστό, η 21 η Μαρτίου, με ενέργειες του Βολιώτη ποιητή Μιχαήλ Μήτρα, έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης και ο Σύνδεσμος Φιλολόγων είχε απευθύνει πρόσκληση στους εκπαιδευτικούς των σχολείων της Μαγνησίας να ευαισθητοποιήσουν τους μαθητές/τριες ώστε να  ασχοληθούν με την ποίηση ως δημιουργοί, καταθέτοντας τα δικά τους ποιήματα.

Θεματική της εκδήλωσης ήταν το ταξίδι. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γενικού Λυκείου Αργαλαστής έλαβαν μέρος στο ποιητικό εργαστήρι που οργανώθηκε στο σχολείο, με την καθοδήγηση της φιλολόγου τους, Ασημένιας Σαράφη. Αφού πρώτα μελέτησαν ποιήματα Ελλήνων και ξένων ποιητών και ποιητριών με ανάλογο θέμα, προχώρησαν στη συγγραφή των δικών τους ποιημάτων, τα οποία δίνουν πολλές εκφάνσεις του ταξιδιού: ταξίδι στον έρωτα, ταξίδι στα Τέμπη, ταξίδι στον θάνατο, ταξίδι στην ενηλικίωση, ταξίδι πέρα από τη μητρική αγάπη.

Να σημειωθεί πως και φέτος, όπως και πέρυσι, οι ποιητικές απόπειρες των μαθητών θα συγκεντρωθούν σε ένα ηλεκτρονικό βιβλίο και θα τυπωθούν ως ανάμνηση αυτής της υπέροχης εορτής αφιερωμένης στην ποίηση.

poiisi 2023 03 28 23 08 48 694 poiisi 2023 03 28 23 08 48 478 poiisi 2023 03 28 23 08 48 364 poiisi 2023 03 28 23 08 48 117