Διαγωνισμός ρητορικής

Νικητές στο Διαγωνισμό Δοκιμίου & Ρητορικής «Θέσεις – Αντιθέσεις» για μαθητές Λυκείου κατάφεραν να στεφθούν οι συμμετέχοντες μαθητές του σχολείου μας ΓΕΛ Αρχαγγέλου. Το Διαγωνισμό τον διοργάνωσε το Διεθνές Κέντρο Συγγραφέων και μεταφραστών Ρόδου και είχε ως θέμα τη “σύγχρονη δημοκρατία ” Οι μαθητές μας επιχειρηματολόγησαν με ικανοποιητικότερο τρόπο απέναντι στους αντιπάλους τους σε αυτό το δύσκολο αλλά επίκαιρο θέμα που μας προβληματίζει, τουλάχιστον έτσι θα πρεπε, όλους μας.

Όπως δήλωσε η υπεύθυνη καθηγήτρια – φιλόλογος του σχολείου μας κα. Γεωργία Γεωργακά “ήταν ένας αρκετά δύσκολος και απαιτητικός διαγωνισμός ρητορικής , μέσα από τον οποίο τα παιδιά έκαναν πράξη τη δημοκρατία , απέναντι σε μία ομάδα ,του Κολεγίου Ρόδου , πολύ καλά προετοιμασμένη. Μέσα από όλη αυτή τη διαδικασία αποδεικνύεται πως όλοι οι μαθητές έχουν δικαίωμα στη συμμετοχή ακόμη και στη ¨νίκη¨ ανεξάρτητα σε ποιο σχολείο φοιτούν… Οφείλουμε ως “δάσκαλοι” να δίνουμε τη δυνατότητα σε όλους τους μαθητές της διάκρισης και της επιτυχίας και κυρίως της πραγμάτωσης των ονείρων τους!”

Και ένα βίντεο από την απονομή