Bernard Rottiers Ο πρώτος τουρίστας

Στις 20 Οκτωβρίου 2013, οι μαθητές/τριες του Γενικού Λυκείου Αρχαγγέλου επισκέφτηκαν την έκθεση  που διοργάνωσαν οι Rhodes RICHeS (Rhodes International Culture & Heritage Society) στα πλαίσια εορτασμού των Ανοικτών Πορτών / Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2013.

Η έκθεση στο Γαλλικό Κατάλυμα είχε θέμα την επίσκεψη του Φλαμανδού Bernard Rottiers το 1826 στη Ρόδο.  “Ρόδος, 1826 – Bernard Rottiers, ο πρώτος τουρίστας”

rhodes richesΜετά από 187 χρόνια, η  έκθεση αφηγείται την περιπετειώδη ζωή του Rottiers και την επίσκεψη του στη Ρόδο εντάσσοντας τη σ’ ένα ευρύτερο πλαίσιο. Μαθαίνουμε για την απόδραση του από την κατεχόμενη Φλάνδρα, τη στρατιωτική του καριέρα στη Ρωσία, τις περιπλανήσεις του ως ταξιδιώτη και ερασιτέχνη επιστήμονα, τις κερδοφόρες και αμφιλεγόμενες εργασίες του ως συλλέκτη αρχαιοτήτων και φυσικά για το ίδιο το βιβλίο το οποίο αποδείχθηκε μεγάλης σημασίας για την πόλη μας.

Ο Κολοσσός της Ρόδου

Ο πραγματικός σχεδιαστής του Κολοσσού, όπως τον ξέρουμε, ήταν ….. Φλαμανδός!
Επειδή δεν γνωρίζουμε πως ακριβώς ήταν, η εικόνα του Κολοσσού έχει διαμορφωθεί από διάφορους καλλιτέχνες. Η διασημότερη, δημοφιλέστερη και πιο διαδεδομένη εκδοχή του Κολοσσού είναι αυτή του Φλαμανδού καλλιτέχνη Peter Witdoeck. Η απεικόνιση του εμβληματικού αγάλματος έγινε η ίδια εμβληματική και το πρότυπο.
Η λιθογραφία του Witdoeck ήταν μια από τις δεκάδες που συνόδευσαν το βιβλίο Description des Monumens de Rhodes που έγραψε ο εργοδότης του, Φλαμανδός συνταγματάρχης B.E.A. Rottiers, που ήρθε στη Ρόδο το 1826. Αυτό το βιβλίο, με τα σχέδια του, είναι ένα από τα βιβλία που γράφτηκαν για τη Ρόδο και είχαν τη μεγαλύτερη επιρροή.

Στα πλαίσια της επίσκεψης, οι μαθητές/τριες συμμετείχαν σε  ένα ξεχωριστό πολιτιστικό κουίζ των Rhodes RICHeS με ερωτήσεις και απαντήσεις που τους οδήγσαν σε γνωστές και άγνωστες τοποθεσίες της παλιά πόλης, εξερευνώντας και ανακαλύπτοντας την πόλη όπως και ο Rottiers. Για το κουίζ και τους νικητές/τριες πατήστε εδώ.

Ευχαριστούμε πολύ τους Rhodes RICHeS  και ιδιαίτερα τη Hannie Palios -van Dijk.