Προκήρυξη Εκδρομής Α’ Λυκείου στην Κω

Ταχ. Διεύθυνση: Αρχάγγελος Ρόδου, Τ.Κ. 85102

e-mail: mail@lyk-archang.sch.gr

Ιστοσελίδα: https://blogs.sch.gr/lykarcha

ΘΕΜΑ: «Προκήρυξη εκδήλωσης ενδιαφέροντος προς τα ταξιδιωτικά γραφεία για την οργάνωση  εκπαιδευτικής εκδρομής στην Κω»

Το Γενικό Λύκειο Αρχαγγέλου προκηρύσσει εκδήλωση ενδιαφέροντος  προς τα ταξιδιωτικά γραφεία, για την οργάνωση εκπαιδευτικής εκδρομής της Α΄ Τάξης στην Κω.

Οι προσφορές των τουριστικών γραφείων θα γίνουν σύμφωνα με τα παρακάτω στοιχεία:

Μετακίνηση από Ρόδο προς Κω και επιστροφή με το καταμαράν.

Αριθμός συμμετεχόντων: 65 μαθητές/τριες και 5  εκπαιδευτικοί. Δωρεάν οι συνοδοί εκπαιδευτικοί.

Ημερομηνίες: 17 ως 21 Απριλίου 2013 (4 διανυκτερεύσεις)

Παρακαλούμε  να συμπεριλάβετε στην προσφορά τα παρακάτω ξενοδοχεία

1)      Sol Kipriotis Village  (4 αστέρων)

2)     Ramira Mitsis Beach Hotel (5 αστέρων)

3)     Norida Mitsis Beach Hotel (5 αστέρων )

ή και όποιο άλλο εσείς επιθυμείτε.

Ξενοδοχείο  4 ή 5 αστέρων Για τους μαθητές/τριες τρίκλινα/τετράκλινα δωμάτια, για τους συνοδούς μονόκλινα δωμάτια. Στην προσφορά θα πρέπει να αναφέρεται το όνομα του ξενοδοχείου, η κατηγορία του και οι παρεχόμενες υπηρεσίες.

Μετακινήσεις με το πούλμαν σύμφωνα με το πρόγραμμα που ακολουθεί, καθώς και για τέσσερις  νυχτερινές εξόδους.

Ενδεικτικό πρόγραμμα:

Τετάρτη  17  Απριλίου  2013 Συγκέντρωση  το μεσημέρι στην πλατεία του σχολείου και  αναχώρηση με πούλμαν  για το λιμάνι. Αναχώρηση με καταμαράν  για Κω το απόγευμα.

Πέμπτη 18  Απριλίου  2013. Ημερήσια εκδρομή σε Ασκληπιείο, Τζια,

Κέφαλο.

Παρασκευή 19  Απριλίου  2013. Επίσκεψη στα αξιοθέατα της πόλης, Πλάτανος Ιπποκράτη, Κάστρο, Αρχαιολογικός χώρος.

Σάββατο 20 Απριλίου  2013. Ημερήσια εκδρομή στην Αντιμάχεια, Καρδάμανα.

Κυριακή 21  Απριλίου  2013. Αναχώρηση για Ρόδο με καταμαράν. Μεταφορά από Ρόδο προς Αρχάγγελο.

Επιπλέον, η προσφορά θα πρέπει να εξασφαλίζει τα παρακάτω:

• Τα λεωφορεία θα πρέπει να διαθέτουν όλες τις προβλεπόμενες από την κείμενη νομοθεσία προδιαγραφές (ελεγμένα από τα ΚΤΕΟ, έγγραφα καταλληλότητας οχήματος, επαγγελματική άδεια οδήγησης, ελαστικά σε καλή κατάσταση, πλήρως κλιματιζόμενα κ.λπ.) καθώς και να πληρούν όλες τις προϋποθέσεις ασφάλειας για μετακίνηση μαθητών ( ζώνες ασφαλείας, έμπειροι οδηγοί κ.λ.π).
  • Υποχρεωτική Ασφάλιση Ευθύνης Διοργανωτή, όπως ορίζει η κείμενη νομοθεσία.
  • Την επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση που δε θα πραγματοποιηθεί η εκδρομή στις προβλεπόμενες ημερομηνίες λόγω ανωτέρας βίας (αλλαγή δρομολογίων πλοίων, αντίξοες καιρικές συνθήκες κτλ).
  • Για τις παραπάνω υπηρεσίες ζητείται η έκδοση θεωρημένων αποδείξεων ονομαστικά για τον κάθε μαθητή.

Ποσοστό 30% επί της συνολικής δαπάνης θα παρακρατηθεί από τη διευθύντρια, μέχρι την οριστική αναφορά των συνοδών εκπαιδευτικών για την εκπλήρωση όλων των όρων του συμβολαίου.

Για τις παραπάνω υπηρεσίες ζητείται η συνολική τιμή της εκδρομής (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ), αλλά και η επιβάρυνση ανά μαθητή.

Με την προσφορά θα κατατεθεί από το ταξιδιωτικό γραφείο απαραιτήτως και υπεύθυνη δήλωση ότι διαθέτει το ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο πρέπει να βρίσκεται σε ισχύ. Επιπλέον, στο φάκελο της προσφοράς πρέπει να υπάρχει CD με την προσφορά σε ηλεκτρονική μορφή (doc ή pdf) ή θα πρέπει η προσφορά να αποσταλεί στην ηλεκτρονική διεύθυνση του σχολείου, αμέσως μετά τη λήξη της προθεσμίας.

Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν σε κλειστούς φακέλους μέχρι τις 12:00 το μεσημέρι της Παρασκευής  1 Φεβρουαρίου 2013, στο γραφείο της Διευθύντριας του σχολείου. Την ίδια ημέρα στις 12:00 θα ανοίξουν οι φάκελοι ενώπιον της επιτροπής που θα συσταθεί με πρόεδρο τη Διευθύντρια του σχολείου, δύο εκπαιδευτικούς συνοδούς, έναν εκπρόσωπο του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων και εκπροσώπους των μαθητικών συμβουλίων της Α΄ τάξης. Εκπρόσωποι των ταξιδιωτικών γραφείων μπορούν να παρευρεθούν στο άνοιγμα των προσφορών.

Η αξιολόγηση των προσφορών θα γίνει με βάση ποιοτικά και οικονομικά κριτήρια. Στη συνέχεια θα ενημερωθούν όλα τα ταξιδιωτικά γραφεία που συμμετείχαν με προσφορές για την απόφαση της επιτροπής και θα γίνει ανάρτηση όλων των προσφορών στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Η παρούσα προκήρυξη έχει δημοσιευτεί στο ιστολόγιο του σχολείου.

Σας παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες.

Λαμπριανού Στέλλα

ΠΕ 06 Αγγλικής Φιλολογίας