Λύκειο Αρχαγγέλου

Το Λύκειο Αρχαγγέλου έχει ιστορία 50 περίπου ετών. Από την ίδρυση του σχολείου το σχολικό έτος 1963-64, στο Λύκειο Αρχαγγέλου καθώς και στο Γυμνάσιο Αρχαγγέλου φοιτούσαν μαθητές από τον Αρχάγγελο, τα Αφάντου και τα υπόλοιπα χωριά της Νότιας Ρόδου.
Το σχολικό έτος 1982-83 ιδρύθηκε το Λύκειο Αφάντου και οι μαθητές από τα Αφάντου μετεγράφησαν στο Λύκειο του χωριού τους. Το σχολικό έτος 1985-86 ιδρύθηκε το Γυμνάσιο και οι Λυκειακές τάξεις Γενναδίου κι έτσι οι μαθητές από τα χωριά της Νότιας Ρόδου φοιτούν πλέον σε αυτό.
Σήμερα στο Γενικό Λύκειο Αρχαγγέλου φοιτούν μαθητές από Αρχάγγελο, Μαλώνα, Μάσαρη, Κάλαθο, Λίνδο, Πυλώνα και Λάρδο. Το σχολείο απασχολεί το σχολικό έτος 2014-15  23 καθηγητές και έχει 255 μαθητές και μαθήτριες. Διευθύντρια του σχολείου είναι η κ. Λαμπριανού Στέλλα, καθηγήτρια Αγγλικής Φιλολογίας.

Πατήστε εδώ για να δείτε ένα φωτογραφικό άλμπουμ με στιγμές από τη σχολική ζωή.