Αριστοτέλης, ο αιώνιος δάσκαλος της φιλίας.

<<Αριστοτέλης, ο αιώνιος δάσκαλος της φιλίας>>

Στα πλαίσια του εορτασμού <<Έτος Αριστοτέλη>> ,οι μαθητές της  Β Λυκείου του ΓΕΛ. Αμαρύνθου θέλησαν  να δημιουργήσουν ένα ξεχωριστό αφιέρωμα στο μεγάλο αυτό δάσκαλο. Η προσπάθεια τους αυτή  είχε διττή σημασία. Από τη μια η γνώση για τη ζωή και το έργο αυτού του μεγάλου φιλοσόφου έγινε ουσιαστικότερη και από την άλλη η καλλιτεχνική δημιουργία που στηρίχθηκε στις αποκτηθείσες πληροφορίες προσέφερε ψυχαγωγία και χαρά.

Το σχολείο μας, στο συγκεκριμένο πόνημα, συνεργάστηκε με το Γυμνάσιο  Αμαρύνθου, Γυμνάσιο Ερέτριας, 1ο Δημοτικό Αμαρύνθου, 1ο Δημοτικό Ερέτριας, 2ο Νηπιαγωγείο Ερέτριας, Νηπιαγωγείο Βεύης Φλώρινας.

Ευχαριστούμε θερμά το διευθυντή του σχολείου μας κ. Κώστα Γιαννακούρη και το φυσικό μας κ. Γιώργο Κακόγιαννη για τη συμμετοχή τους στην ταινία μας –αφιέρωμα στο μεγάλο φιλόσοφο Αριστοτέλη.

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ

Φραγκομανώλη Σταυρούλα

Η ταινία μας για τον Αριστοτέλη