Τελική εκδήλωση του θεματικού δικτύου ‘Οι Επιστήμες μέσα από την Τέχνη’

Το σχολείο μας, μέσω του πολιτιστικού προγράμματος ‘Τέχνη και επιστήμη: διορατικό βλέμμα, μέσο επικοινωνίας’, συμμετείχε στην τελική εκδήλωση του θεματικού δικτύου ‘Οι Επιστήμες μέσα από την Τέχνη’, την Παρασκευή 11 Μαΐου στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών.

Η μαθητική ομάδα παρουσίασε τη διαδρομή της από τη βιοχημεία της μελανίνης και την εξέλιξη του χρώματος του δέρματος στο είδος μας  ως τη φυλή και το ρατσισμό. Στη συνέχεια, συνέδεσε το φημισμένο project ‘Humanae’  της φωτογράφου Angelica Dass με το φωτογραφικό της project ‘b3yours3lf(be yourself) το οποίο περιέγραψε ως ένα θέμα που δείχνει τη μοναδικότητα του χαρακτήρα και την επικοινωνία και κατανόηση της διαφορετικότητας. Το έργο εκτέθηκε στο χώρο του ΜΕΤ μαζί με τις καλλιτεχνικές δημιουργίες των συμμετεχόντων σχολείων.

Συγχαρητήρια στη μαθητική ομάδα! Αργυροπούλου Σοφία, Βελλή Γεωργία, Κατριβέση Ευαγγελία, Κούλη Αθανασία, Λιβιεράτο Γεώργιο, Μαστρογιαννοπούλου Αγγελική, Μπέτσου Ανατολή, Παπουτσή Δήμητρα, Πλαλή – Σώρρα Ελίνα,  Σιλαϊδή Εύα, Χαντζή Κωνσταντίνο, Χόρμπα Αλεξάνδρα.

Δείτε το στο slideshare.net

Our team describes the creative path through their science and arts project. Beginning with melanin biochemistry and skin color evolution, discussing the race matter and being inspired by the Humanae project, they shifted towards their own idea named ‘b3y0urs3lf’ (be yourself). Their intention is to discuss about character identity, diversity of personality and communication of our unique features to others, aiming at showing the value of building strong and healthy social relations. Their work was presented at the Museum of Science and Technology of the University of Patras during a local school network – ‘Science through Arts’- event.

υπ.καθ. Αρλαπάνος Γ.ΠΕ0404,Βαρδάλου Ελ. ΠΕ09 , Στρεπέλια Ι. ΠΕ02

Κατηγορίες: Πολιτιστικά Προγράμματα, Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.