Συμμετοχή στη 17η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας ‘Camera Zizanio’

Η μαθητική ομάδα του ομίλου ‘Παιχνίδια ρόλων και αυτοσχεδιασμοί στις Φυσικές Επιστήμες – Παριστάνω κάτι Επιστημονικό’ του σχολικού έτους 2016-17 με υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον κο Αρλαπάνο, Βιολόγο, συμμετείχε στη 17η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας ‘Camera Zizanio’ που συνεκτυλίχθηκε με το 20ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους με τη μαθητική ταινία μικρού μήκους Διελκυστίνδα’.

H ταινία είχε στόχο τη διάχυση μηνύματος ενημέρωσης για τον καταναλωτισμό ως μια από τις αιτίες περιβαλλοντικής αδικίας (ενδογενεακή, διαγενεακή) και την ευαισθητοποίηση του κοινού μέσα από τη δύναμη του κινηματογραφικού φακού. Η ομάδα θέλησε να αναπαραστήσει τη σχέση αλληλεξάρτησης σε υλιστικό και – μεταφορικά – σε ηθικό επίπεδο. Θέλησε επίσης να δείξει πως σε ατομικό επίπεδο μπορούμε (ή όχι, δυστυχώς) να πράττουμε λαμβάνοντας υπόψη επιπτώσεις, δικαιώματα, αρχές και αξίες. Η ταινία προβλήθηκε και στην ετήσια συνάντηση της  Εταιρίας Περιβάλλοντος Ρίου τον Ιούνιο 2017.

Εύγε στη μαθητική ομάδα που δημιούργησε την ταινία: Βελλή Γεωργία, Διαλυνάς Γεώργιος, Μπάρλου Ιωάννα, Μπέτσου Ανατολή, Παπουτσή Δήμητρα, Σωτηρόπουλος Διονύσης ,Φάλαρης Χρίστος, Χαντζής Κων/νος από την Α’ Λυκείου 2016-17 και Δημόπουλος Στέφανος, Ζγολόμπη Ισμήνη, Λαμπίρη Αθανασία από τη Β’ Λυκείου 2016-17.

Κατηγορίες: 2017-2018. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.