Το σχολείο στη δράση Global Action Days 2022

Το σχολείο μας συμμετείχε στην εκστρατεία #GlobalActionDays 2022 που διοργανώθηκε από την FEE(Foundation for Environmental Education – Ίδρυμα για την περιβαλλοντική εκπαίδευση). Η φετινή διοργάνωση επικεντρώθηκε στο σημαντικό θέμα της Βιοποικιλότητας και στο πώς η εκπαίδευση μπορεί να ενδυναμώσει τη νέα γενιά για να γίνει #GenerationRestoration.

Η ομάδα του σχολείου συμμετείχε με τη δράση: «Σύνδεση με τη φύση: αναζητώντας απειλούμενα είδη χλωρίδας και πανίδας στην περιοχή μας».

Στο πλαίσιο της δράσης, σχεδιάστηκε αφίσα στην οποία απεικονίζονται σπάνια είδη φυτών και δέντρων τα οποία οι μαθητές φωτογράφισαν από το κινητό τους τηλέφωνο, μέσω ειδικής εφαρμογής, κατά τη διάρκεια εκπαιδευτικής επίσκεψης στον υγροβιότοπο της λίμνης Τσιβλού.

Σκοπός, η τόνωση της σύνδεσης με τη φύση και μέσω αυτής η ευαισθητοποίηση σε περιβαλλοντικά θέματα.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:  Γεώργιος Παπατσίμπας,  Ιωάννης Παπαδούρης

Collage 1

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.