Περιβαλλοντική δράση στη λίμνη Τσιβλού

Στο πλαίσιο των περιβαλλοντικών προγραμμάτων του σχολείου μας, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Α1 και Α3 επισκέφθηκαν το Γεωπάρκο Χελμού -Βουραϊκού στις 31 Μαρτίου 2022. Τους συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί κ. Γ. Παπατσίμπας και Ι. Παπαδούρης. Η μαθητική ομάδα έφτασε στις 09:00 στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Αειφορίας της Ακράτας και ενημερώθηκε από τους εκπαιδευτικούς του κέντρου για την σημασία του Γεωπάρκου Χελμού-Βουραϊκού και για τη λειτουργία και τα προγράμματα του Κ.Ε.Π.Ε.Α. Κλειτορίας-Ακράτας. Στη συνέχεια η μαθητική ομάδα με τις οδηγίες των εκπαιδευτικών χωρίστηκε σε υποομάδες (καταναλωτές, παραγωγοί, εποικοδομητές) και μεταφερθήκαμε στο πεδίο της λίμνης του Τσιβλού για τις δραστηριότητες αλληλεπίδρασης με την ενδημική πανίδα και χλωρίδα. Οι δραστηριότητες πεδίου περιλάμβαναν μελέτη της γεωλογικής δομής, πορεία μέσα στο δάσος και πέριξ της λίμνης, παιχνίδι αναζήτησης θησαυρού, αναζήτηση και εντοπισμό σπάνιων ενδημικών ζώων και φυτών. Η ομάδα των μαθητών και μαθητριών του προγράμματος πέρασε όλη την ημέρα αφουγκραζόμενη τους ήχους και τις ευωδιές της φύσης. Στη δράση αναστοχασμού, οι τρεις υποομάδες παρουσίασαν τα αποτελέσματα των ερευνών τους.

Υπεύθυνοι καθηγητές:

Παπατσίμπας Γεώργιος, Φιλόλογος (ΠΕ02)

Παπαδούρης Ιωάννης, Μαθηματικός (ΠΕ03)

IMG bfe932e97dbc5d9efaeebdb86d8a4fbc V20220331 12201620220331 141028GetAttachmentThumbnail

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.