Ομιλία του καθηγητή κ. Ιωάννη Κιουτσιούκη

Οι μαθητές που συμμετέχουν στον όμιλο Μαθηματικών του σχολείου μας, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία, που ετοίμασε ειδικά για αυτούς ο καθηγητής του τμήματος Φυσικής του Παν/μίου Πατρών κ. Ιωάννης Κιουτσιούκης. Η ομιλία του εστίασε στην εμπλοκή της επιστήμης των Μαθηματικών στην δημιουργία μοντέλων πρόβλεψης και εξέλιξης των επιδημιών.

Η ανάπτυξη της έρευνας του εν λόγω θέματος, απαιτεί τη χρήση Μαθηματικών πολύ υψηλού επιπέδου. Ωστόσο, η παρουσίαση ήταν πλήρως κατανοητή από τους μαθητές και ταυτόχρονα πολύ ενδιαφέρουσα, αφού το περιεχόμενο της ήταν προσαρμοσμένο στο γνωστικό επίπεδο που αντιστοιχεί σε μαθητές Λυκείου.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Κιουτσιούκη για την άμεση αποδοχή της πρόσκλησης καθώς και για την προθυμία του να απαντήσει σε όλες ανεξαιρέτως τις ερωτήσεις.

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός:  Παπαδούρης Ιωάννης

20220330 14565820220330 14563820220330 145636

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.