Συνέντευξη με τον καθηγητή κ. Ανδρέα Καζαντζίδη

Στο πλαίσιο των περιβαλλοντικών προγραμμάτων που υλοποιούνται στο σχολείο μας ο καθηγητής του τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Πατρών και Διευθυντής του Εργαστηρίου Φυσικής της Ατμόσφαιρας κ. Ανδρέας Καζαντζίδης παραχώρησε μια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη στους μαθητές των τμημάτων Α1 και Α3. Οι μαθητές υπέβαλλαν εύστοχες και ουσιαστικές ερωτήσεις σε σχέση τόσο με θέματα ρύπανσης της ατμόσφαιρας σε τοπικό επίπεδο όσο και με θέματα που αφορούν στο ευρύτερο πεδίο της κλιματικής αλλαγής. Οι ερωτήσεις εστίασαν κυρίως στην αναζήτηση των αιτιών και των συνεπειών των φαινομένων ενώ προτάθηκαν  και τρόποι αντιμετώπισης ως ένα μέσο ευαισθητοποίησης και συνειδητοποίησης για το περιβάλλον.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Καζαντζίδη για την άμεση αποδοχή της πρόσκλησης καθώς και για την προθυμία του να απαντήσει σε όλες ανεξαιρέτως τις ερωτήσεις με τρόπο σαφή και κατανοητό.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:  Γιάννης Παπαδούρης και Γιώργος Παπατσίμπας.

IMG 742cbc44eaa91efecae21c3b1b3f6a0b V 120220222 103323 1συνάντηση 1 Α3 22.02.2022

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.