Συμμετοχή στην Εβδομάδα Ενημέρωσης για τον Εγκέφαλο (BAW 2018) – 20.000 neurons under the retina

Το σχολείο μας συμμετείχε και φέτος στην διεθνή δράση της Εβδομάδας Ενημέρωσης για τον Εγκέφαλο (Brain Awareness Week – BAW) η οποία αποτελεί μία διεθνή εκστρατεία πληροφόρησης για την έρευνα του Νευρικού Συστήματος και συντονίζεται από την European Dana Alliance for Brain,  την Federation of European Neuroscience Societies, την International Brain Research Organization, ενώ στην Ελλάδα διοργανώνεται από το Πανεπιστήμιο Πατρών. Η μαθητική ομάδα – Fantastic Five – των Eyewirers του σχολείου μας, Αργυροπούλου Σοφία, Κούλη Αθανασία, , Κούτρα Ελένη, Μαστρογιαννοπούλου Αγγελική και Χόρμπα Αλεξάνδρα, παρουσίασαν το Eyewire, ένα citizen science παιχνίδι για τη χαρτογράφηση νευρικών δικτύων του αμφιβληστροειδούς χιτώνα στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών ενώ σχεδιάζει και συμμετοχή στο επικείμενο Patras Science Festival. Τέλος, επιδίωξε επικοινωνία με την διεθνή και ελληνική κοινότητα του Eyewire, διευρύνοντας την οπτική της γωνία για τις εξελίξεις στον ευρύτερο τομέα των νευροεπιστημών. Συγχαρητήρια για τη φιλομάθεια και τη δυναμική!

Η παρουσίαση εδώ:  Eyewire – BAW 2018

Κατηγορίες: 2017-2018, Εκδηλώσεις 2017-2018. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.