Οι μαθητές του Πειραματικού Γυμνασίου και του Πειραματικού Λυκείου Πατρών τιμώντας την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου είπαν

«ΟΧΙ ΣΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ … ΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟ»

με την εκδήλωση που συνδιοργάνωσαν με επιτυχία  το Σάββατο 21 Οκτωβρίου το βράδυ στη φιλόξενη αίθουσα του Παμμικρασιατικού Συλλόγου.

Στην εκδήλωση παρουσιάστηκαν από τους μαθητές του Λυκείου αποσπάσματα από τα δύο θεατρικά  από τον «Σπιούνο» του Μπέρτολτ Μπρεχτ και την «Κοπεγχάγη» του Μάικλ Φρέην με υπεύθυνες καθηγήτριες την κ. Ι. Στρεπέλια και την κ. Ε. Κοτζαμανίδη. Συγκεκριμένα πήραν μέρος οι μαθητές της Γ’ Λυκείου:

Εισαγωγή εκδήλωσης : Νίκη Αμαριωτάκη

• «Ο Σπιούνος», Μπέρλοτ Μπρεχτ
    • Εισαγωγικό κείμενο: Ευαγγελία Γουλιμή
    • Ποίημα: Νίκη Αμαριωτάκη
    • Κύριος Φούρκε: Διονύσιος Σκούρας
    • Κυρία Φούρκε: Ισμήνη Ζγολόμπη
    • Κλάους Χάινριχ: Ανδρέας Τσουκαρέλλας
    • Έρνα: Χριστίνα Αναστασοπούλου
  • «Κοπεγχάγη», Μάικλ Φρέην
  • Εισαγωγικό κείμενο: Σοφία Αντωνοπούλου- Μαρία Αθανασοπούλου
  • Νιλς Μπορ: Γενναίος Λυκουργιώτης
  • Βέρνερ Χάιζενμπεργκ: Στέφανος Δημόπουλος
  • Μαργκρέτε: Δήμητρα Γουλέ

Και λίγα λόγια για τα δύο έργα..

• «”Ο Σπιούνος” είναι το 10ο από τα 24 μονόπρακτα που περιλαμβάνονται στο “Τρόμος και αθλιότητα του Τρίτου Ράιχ”, ένα βιβλίο που έγραψε ο Μπέρτολτ Μπρεχτ αυτοεξόριστος από το ναζιστικό καθεστώς της χώρας του, μεταξύ των ετών 1935 – 1939, όταν ακόμη η φρίκη του ναζισμού δεν είχε φανερωθεί σ’ όλο της το μεγαλείο. Στο έργο αυτό ο συγγραφέας προσπάθησε να απομυθοποιήσει το μιλιταριστικό πνεύμα και την προπαγάνδα της φυλετικής υπεροχής στη χώρα του, που με μαθηματική ακρίβεια προετοίμαζαν το έδαφος για ένα νέο πόλεμο. Στο συγκεκριμένο μονόπρακτο ο Μπρεχτ ασχολείται με τις κοινωνικές σχέσεις, την κρίση στην οικογένεια και την αγωγή των νέων ανθρώπων υπό τη σκιά ενός καταπιεστικού εξωτερικού περιβάλλοντος και μιας ψυχολογικής απομόνωσης. Σε ένα ανελεύθερο καθεστώς ο φόβος φωλιάζει στις ψυχές των ανθρώπων, οι σχέσεις κλονίζονται, οι λέξεις χάνουν το νόημά τους και τα παιδιά μεταβάλλονται σε «σπιούνους», καταδότες ακόμα και των γονιών τους. Έτσι, ο θεατρικός συγγραφέας μάς δείχνει με διαύγεια που φτάνει ως τη φρίκη, πως πολύ πριν φανούν από πάνω τους τα βομβαρδιστικά, οι γερμανικές πόλεις δεν ήταν κατοικήσιμες….».
  • Στο έργο «Κοπεγχάγη», το οποίο γράφτηκε το 1998 από τον Μ. Φρέην,  δύο από τους σημαντικότερους Φυσικούς όλων των εποχών, ο Γερμανός Βέρνερ Χάιζενμπεργκ και ο Δανός Νιλς Μπορ μαζί με τη γυναίκα του Μαργκρέτε πραγματοποιούν μετά το θάνατό τους μία φανταστική συζήτηση. Προσπαθούν οι δυο τους, μετά θάνατον, να διαλευκάνουν  τι ακριβώς  ειπώθηκε μεταξύ τους στη συνάντησή τους το 1941,  όταν ο Χάιζενμπεργκ επισκέφτηκε το ζεύγος Μπορ στο σπίτι τους στην κατεχόμενη από τους Ναζί Κοπεγχάγη. Τότε είχε ήδη αρχίσει το γερμανικό πρόγραμμα για την κατασκευή της ατομικής βόμβας με επικεφαλής τον Χάιζενμπεργκ. Το περιεχόμενο της συζήτησης αυτής έχει απασχολήσει έντονα τους ιστορικούς της επιστήμης, αφού ο Χάιζενμπεργκ μετά το τέλος του πολέμου κατηγορήθηκε και κατακρίθηκε για πολλά χρόνια για αυτή του τη συμμετοχή στο ναζιστικό πρόγραμμα κατασκευής της ατομικής βόμβας».

Να σημειώσουμε ότι στα πλαίσια της εκδήλωσης οι μαθητές του σχολείου μας συγκέντρωσαν τρόφιμα για την Τράπεζα τροφίμων του Παμμικρασιατικού Συλλόγου, που μας φιλοξένησαν αφιλοκερδώς. Τους ευχαριστούμε πολύ.

Μπράβο παιδιά! Μας κάνατε υπερήφανους και μας συγκινήσατε!!!
Καλή επιτυχία στις Πανελλαδικές εξετάσεις!

Κατηγορίες: 2017-2018, Εκδηλώσεις 2017-2018, Θεατρική Παράσταση 2017-2018. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.