Συνεργασία Πειραματικού ΓΕ.Λ. Πάτρας και 3ου ΓΕ.Λ. Κορωπίου Αν.Αττικής

Στο πλαίσιο πρωτοκόλλου συνεργασίας μεταξύ των δύο σχολείων, οι Βιολόγοι Αρλαπάνος Γ. και Καπόλας Γ. , αντίστοιχα, πραγματοποίησαν συνεργατική (με χρήση κοινόχρηστου εγγράφου) και σύγχρονη τηλεκπαίδευση (videoconference με χρήση Skype) μεταξύ τμημάτων της Α’ Λυκείου με σκοπό τη συλλογική υλοποίηση πειράματος με θέμα το χρόνο αντίδρασης (κν ‘αντανακλαστικά’) και ορισμένες παραμέτρους που μπορεί να τον επηρεάζουν (στερεοσκοπική όραση, ακοή κ.α.) καθώς και τη διερεύνηση μεθοδολογικών δυνατοτήτων. Επιπρόσθετα αναπτύχθηκε διάδραση μεταξύ των μαθητών και τέθηκαν θεμέλια για περαιτέρω  συνεργασία κι επικοινωνία.

Δείτε εδώ σχετικό δημοσίευμα στον ηλεκτρονικό τύπο της Αν.Αττικής

Φύλλο εργασίας εδώ και εδώ

(to be continued)

Κατηγορίες: 2016-2017, Επιμορφωτικές Δράσεις 2016-2017, Κοινωνικό σχολείο 2016-2017, Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.