5ος Πανελλαδικός Διαγωνισμός Φιλοσοφικού Δοκιμίου

filosofia

Στην τελική εικοσάδα του 5ου Πανελλαδικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου, με θέμα «Η ηθική πράξη και το πρόβλημα του κακού», που διοργανώνει το Τμήμα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Πατρών σε συνεργασία με την Ελληνική Φιλοσοφική Εταιρεία και το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου του Χάρβαρντ προκρίθηκαν οι μαθήτριες της Β΄τάξης Γιαννακοπούλου Ελισάβετ (με βαθμό 19) και Σφαέλου Θάλεια (με βαθμό 18,5) του σχολείου μας.  Αξίζει να σημειωθεί ότι στο Διαγωνισμό συμμετείχαν 853 μαθητές από 36 Νομούς και 102 σχολεία της χώρας μας. Συγχαρητήρια κορίτσια!! Πάντα επιτυχίες!!

Στην τελική φάση του Διαγωνισμού, που πραγματοποιήθηκε στο Πανεπιστήμιο Πατρών την Παρασκευή 22 και το Σάββατο 23 Απριλίου 2016 το πρώτο βραβείο απονεμήθηκε στον Γεώργιο Ζερβάκη του 2ου Πειραματικού ΓΕΛ Αθηνών, το δεύτερο βραβείο στη Δήμητρα-Αναστασία Σαΐνη του 1ου  ΓΕΛ Ιωαννίνων και το τρίτο Βραβείο στην Ειρήνη Μανουσαρίδου του ΓΕΛ Ν. Μουδανίων Χαλκιδικής. Επίσης, απονεμήθηκε Έπαινος τέταρτης θέσης στη Βασιλική Πουλά της Σχολής Μωραΐτη. Το ειδικό Βραβείο απονεμήθηκε στο Πειραματικό ΓΕΛ Πατρών για τη συμμετοχή δύο μαθητριών εντός της εικοσάδας των προκριθέντων.

Κατηγορίες: 2015-2016, Διαγωνισμοί. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.