Τριήμερη Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Ναύπλιο

Στις 2-4 Απριλίου 2015 πραγματοποιήθηκε τριήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ναύπλιο μαθητών του Πολιτιστικού Προγράμματος «ΕΙΚΟΝΑ & ΗΧΟΣ» (που είναι ενταγμένο στο Δίκτυο σχολείων «Μιντιακός Γραμματισμός» με κέντρο το Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών). Τους μαθητές συνόδεψαν οι κ.κ. Χριστοπούλου Μ., ΠΕ06 και Γκοτσοπούλου Ελ., ΠΕ02.

Οι μαθητές επισκέφτηκαν την ψηφιακή Βιβλιοθήκη του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου HARVARD, το Μουσείο Κομπολογιού, το Αρχαιολογικό Μουσείο και την Εθνική Πινακοθήκη Ναυπλίου. Επίσης, παρακολούθησαν το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Ναυπλίου, όπου η κ. Δοντά, ΠΕ02 τους ξενάγησε στα αξιοθέατα και τα ιστορικά σημεία της πόλης καθώς και στο Φρούριο του Παλαμηδίου. Επιπλέον, επισκέφτηκαν την ΕΠΙΔΑΥΡΟ (Αρχαίο Θέατρο, Μικρό Θέατρο, Μουσείο) και τις ΜΥΚΗΝΕΣ (ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο). Τέλος, έκαναν μια μικρή στάση στο ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ.

Κατηγορίες: 2014-2015. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.