Εκπαιδευτική Εκδρομή στην Ιταλία

Μαθητές του σχολείου μας με τους συνοδούς καθηγητές, κ. Παυλάκη Ιωάννη, ΠΕ11 και κ. Χριστοπούλου Μαρία, ΠΕ06 πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην πόλη Τρέντο της Ιταλίας, 7-12 Μαρτίου 2015, στα πλαίσια του Δικτύου σχολείων Αγωγής Σταδιοδρομίας “Escape” και της ανταλλαγής μαθητών με το Liceo Antonio Rosmini.

Οι μαθητές φιλοξενήθηκαν στις οικογένειες των αντίστοιχων Ιταλών μαθητών, επισκέφτηκαν το Ιταλικό σχολείο, παρακολούθησαν κάποια μαθήματα, συμμετείχαν στην παρουσίαση της δουλειάς της δικής τους και των Ιταλών μαθητών, τραγούδησαν και χόρεψαν ελληνικά και ξένα κομμάτια, ξεναγήθηκαν στα αξιοθέατα της πόλης, παρακολούθησαν το ετήσιο μαθητικό φεστιβάλ χορευτικών σχημάτων, έμαθαν να παίζουν το τοπικό ομαδικό σπορ, το Tambourello και έκαναν μία μονοήμερη επίσκεψη στην πόλη της Βερόνας.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Κατηγορίες: 2014-2015. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.