Safer Internet Day 2015

Σήμερα 9-2-2015 στο πλαίσιο του μαθήματος Εφαρμογές Πληροφορικής οι μαθητές του τμήματος ΑΗΥ της Α Λυκείου συμμετείχαν στις δράσεις για την 9η Ευρωπαϊκή Ημέρα Προστασίας Δεδομένων (28/01/2015) καθώς και τη 12η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (10/2/2015).

Παρακολούθησαν το video του ειδικού αφιερώματος για την 9η Ευρωπαϊκή Ημέρα Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων, (video)

Στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση προβληματισμός πάνω στο θέμα :

Τα λάθη και οι παγίδες που συναντούμε ως μέλη ενός κοινωνικού δικτύου…

Αναζήτησαν πληροφορίες και εικόνες που θα μπορούσαν να είχαν αποθηκευτεί στο διαδίκτυο και αφορούσαν το όνομά τους.
(Σε αυτό το σημείο οι μαθητές είδαν ευτυχώς ότι η μέχρι τώρα περιήγησή τους στο διαδίκτυο ήταν προσεκτική και δεν είχαν τροφοδοτήσει τα κοινωνικά δίκτυα με ευαίσθητα προσωπικά τους δεδομένα)

Χρησιμοποιήσαμε το ασφαλές περιβάλλον του σχολικού δικτύου : η-τάξη http://eclass.sch.gr/courses/EL293115/ (κλειστό μάθημα)
στο οποίο οι μαθητές απάντησαν σε σχετικό ερωτηματολόγιο, συμπλήρωσαν φύλλο αξιολόγησης, συμμετείχαν σε ηλεκτρονική κουβέντα στην οποία επεσήμαναν τα λάθη και τις απροσεξίες που είναι δυνατόν να κάνει ένα μέλος κοινωνικού δικτύου και ανέβασαν εικόνες με τις οποίες κατασκευάστηκε η αφίσα της δράσης για το Ασφαλές διαδίκτυο 2015.

Η αφίσα:

Αφίσα Safer Internet Day 2015

Safer Internet Day 2015

Εκπαιδευτικοί: Μαρία – Ροζίτα Τσελεπή ΠΕ04.04(Διευθύντρια), Ευαγγελία Κουνάβη ΠΕ19.03

Σχετικά με Εύη Κουνάβη

Γενικό Πειραμτικο Λύκειο Πατρών

Περισσότερες πληροφορίες
Κατηγορίες: 2014-2015, Safer Internet Day 2015, Κοινωνικό Σχολείο. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.