Κεντρική Εκδήλωση Παρουσίασης του πιλοτικού προγράμματος «Αναβάθμιση αύλειων χώρων»

prosklisi8910 prosklisiΣας προσκαλούμε στην κεντρική εκδήλωση παρουσίασης του πιλοτικού προγράμματος
«Αναβάθμιση αύλειων χώρων»
την Πέμπτη 8 Μαΐου και ώρα 19:30 στον «ΕΣΠΕΡΟ» (Πλατεία Γεωργίου),
όπου θα παρουσιαστεί η πορεία του πιλοτικού προγράμματος και
θα εκτεθούν οι προτάσεις των μαθητών αλλά και των συνεργαζόμενων εθελοντών αρχιτεκτόνων
για την αναβάθμιση των αύλειων χώρων των σχολείων.

Το Τμήμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Δ/νσης Δευτεροβάθμιας Eκπ/σης σε συνεργασία με το αντίστοιχο τμήμα της Δ/νσης Πρωτοβάθμιας Eκπ/σης, το σύλλογο αρχιτεκτόνων Ν. Αχαΐας (Σ.Α.Ν.Α), το Δήμο Πατρέων και την ένωση ΦΑΟΣ, σχεδίασαν  υλοποίησαν πιλοτικό πρόγραμμα για την ανάπλαση  του αύλειου χώρου, σε σχολεία του Δήμου Πατρέων τα οποία στα πλαίσια υλοποίησης Περιβαλλοντικού Προγράμματος, ασχολήθηκαν με την αναβάθμιση του σχολικού περιβάλλοντος.

Το πιλοτικό πρόγραμμα υλοποιήθηκε σε 10 σχολεία (Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Πατρέων) τα οποία επιλέγησαν από την ομάδα συντονισμού του πιλοτικού προγράμματος. Τα σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που συμμετείχαν στο πιλοτικό πρόγραμμα είναι:

1. 1.    13ο Γυμνάσιο Πάτρας
  2. 2.    18ο Γυμνάσιο Πάτρας
  3. 3.    Πειραματικό Γυμνάσιο & Λύκειο Πάτρας
  4. 4.    4ο ΓΕΛ Πάτρας
  5. 5.    Συγκρότημα (2ο Ε.Κ.- 2ο ΕΠΑΛ – 5ο ΕΠΑΛ και 6ο ΕΠΑΛ)

Κάθε ένα από τα 5 σχολεία συνεργάστηκε με εθελοντή Αρχιτέκτονα και συν-σχεδίασε τον επιθυμητό αύλειο χώρο του.

Στις 8 Μαΐου και ώρα 20:30 θα παρουσιαστούν στον «ΕΣΠΕΡΟ» (Πλατεία Γεωργίου) τα αποτελέσματα της συνεργασίας σε Τελική Εκδήλωση Παρουσίασης του Πιλοτικού Προγράμματος.

Στον ίδιο χώρο θα λειτουργήσει, από την Πέμπτη 8 Μαΐου το μεσημέρι έως και το Σάββατο το μεσημέρι  10 Μαΐου, ΕΚΘΕΣΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ των σχεδίων των μαθητών και των αρχιτεκτόνων. H έκθεση θα είναι ανοικτή για το κοινό και τα σχολεία.

Σχετικά με Εύη Κουνάβη

Γενικό Πειραμτικο Λύκειο Πατρών

Περισσότερες πληροφορίες
Κατηγορίες: 2013-2014, Αναβάθμιση Αύλειων χώρων, Περιβαλλοντικά Προγράμματα, Περιβαλλοντικά Προγράμματα 2013-2014. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.