Συμμετοχή του Σχολείου μας στον «Διαγωνισμό για την Σχολική Βία»

Την Δευτέρα, 10-2-2014 το σχολείο μας συμμετείχε στον Διαγωνισμό για την πρόληψη της σχολικής βίας και του εκφοβισμού της σχολικής μονάδας. Ο διαγωνισμός αυτός έχει ως στόχο την ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας σε θέματα βίας και εκφοβισμού, όσο και την ανάδειξη θετικών προτύπων συμπεριφοράς, καθώς και της αξίας της ανάπτυξης σχέσεων που στηρίζονται στον σεβασμό, την κατανόηση και την αποδοχή.

Όλοι οι μαθητές του σχολείου μας ενημερώθηκαν και συζήτησαν για το θέμα με την χρήση σχετικών πηγών και εκπαιδευτικού υλικού από την υπεύθυνη των δράσεων καθηγήτρια κ. Γκοτσοπούλου Ελένη, ΠΕ02 και με την εποπτεία των καθηγητών κ. Παυλάκη Ιωάννη, ΠΕ11 και κ. Χριστοπούλου Μαρίας, ΠΕ06. Στη συνέχεια, παίρνοντας μέρος στη δράση «+δημιουργώ», κλήθηκαν να δημιουργήσουν τον αντίστοιχο Λογότυπο του Παρατηρητηρίου Πρόληψης της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού ατομικά ή ομαδικά σε χαρτί διαστάσεων Α4, έτσι ώστε να συμβάλλουν με τις εικαστικές δημιουργίες τους στη διαμόρφωση της ιστοσελίδας του Παρατηρητηρίου (http://paratiritirio.minedu.gov.gr). Η τριμελής Επιτροπή των εμπλεκόμενων καθηγητών επέλεξε το καλύτερο έργο και το απέστειλε στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης.

DSC01330 DSC01335 DSC01339 DSC01343 DSC01349

Κατηγορίες: 2013-2014, Εκδηλώσεις δραστηριότητες. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.