Εκδήλωση γνωριμίας με τον Εθελοντισμό των σχολικών ομάδων του Δικτύου Εθελοντισμού

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ

Η εκδήλωση έγινε την Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 2013 , από τις  11:00-13:00 στο χώρο του Μ.Ε.Τ  Π.Π.

Στο Δίκτυο συμμετείχαν τα παρακάτω 4 σχολεία του διευρυμένου Δήμου Πατρών:

3ο Γυμνάσιο Πατρών, 7ο Γυμνάσιο Πατρών, Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Πατρών και

Λύκειο Καστριτσίου.

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης 1 εθελοντής του μουσείου, 1 εθελοντής φοιτητικής οργάνωσης και εκπρόσωποι 2 εθελοντικών σωματείων της Πάτρας,  παρουσίασαν στους μαθητές  την εμπειρία τους με τον εθελοντισμό και συζήτησαν μαζί τους τα οφέλη που αποκομίζουν από την εθελοντική προσφορά.

Στη συνέχεια οι μαθητές του 3ου Γυμνασίου δώρισαν στο Μουσείο παλιά  κινητά ή τηλέφωνα και  συμμετέχουν κατά ομάδες στις παρακάτω βιωματικές δράσεις:

• Ομάδα καταγραφής
  • Ομάδα ξενάγησης
  • Ομάδα σχεδιασμού αφίσας του δικτύου

Το δικό μας σχολείο πλαισίωσε την ομάδα καταγραφής με τους παρακάτω μαθητές/τριες

Η ομάδα μας μαζί με τον εκπαιδευτικό κ. Παρτσαδάκη Σπυρ.

1. ΓΚΟΤΣΟΠΟΥΛΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ
  2. ΔΕΝΑΖΗ ΕΙΡΗΝΗ
  3. ΚΑΠΕΡΩΝΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
  4. ΜΠΟΥΡΤΖΙΛΑ ΚΑΛΛΙΟΠΗ

Σχετικά με Εύη Κουνάβη

Γενικό Πειραμτικο Λύκειο Πατρών

Περισσότερες πληροφορίες
Κατηγορίες: Δίκτυο εθελοντισμού, Εθελοντισμός 2012-2013, Πολιτιστικά Προγράμματα, Πολιτιστικά Προγράμματα 2012-2013. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.