Ευχαριστήρια επιστολή από το Μουσειακό Συγκρότημα Νήσου Ιωαννίνων

«Μουσειακό Συγκρότημα Νήσου Ιωαννίνων»

Συλλογή Φώτη Ραπακούση                                Νήσος Ιωαννίνων, 28/9/2015

ΠΡΟΣ: Το διευθυντή και το διδακτικό προσωπικό του Λυκείου Κάτω Αχαΐας

Αγαπητοί φίλοι,

Από μέρους του Μουσείου Αλή Πασά και Επαναστατικής Περιόδου εύχομαι από καρδιάς η νέα σχολική χρονιά να είναι γόνιμη και δημιουργική για όλους. Ταυτοχρόνως, την ευχή μου αυτή συνοδεύουν οι θερμές ευχαριστίες γιατί το σχολείο σας, στο πλαίσιο της περσινής εκπαιδευτικής εκδρομής, επέλεξε να επισκεφτεί το Μουσειακό Συγκρότημα στο νησάκι των Ιωαννίνων.

Η επίσκεψή σας μας τίμησε και μας συγκίνησε. Για αυτό και θέλουμε να σας διαβεβαιώσουμε ότι η αγκαλιά του Μουσείου θα είναι πάντα ζεστή και ανοιχτή, ιδιαιτέρως για εκπαιδευτικούς και για μαθητές/τριες. Εντελώς πρόσφατα προστέθηκαν νέοι εκθεσιακοί χώροι και στις προθήκες τοποθετήθηκαν σπάνια κειμήλια, όπως το χρυσό καριοφίλι του Αλή Πασά, το ασημένιο ξιφίδιο του εθνικού ευεργέτη Απόστολου Αρσάκη και πολλά άλλα. Όλα σας περιμένουν για να τα θαυμάσετε.

Σας περιμένουμε με αγάπη,

Φώτης Ραπακούσης