Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ίδρυμα Hellenic Diaspora Foundation

Η Γ ‘   Τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε σήμερα 20-03-24 , το Ίδρυμα Hellenic Diaspora Foundation, ίσως ένα  από τα σημαντικότερα μουσεία μοντέρνας τέχνης της χώρας…

Το υψηλής τεχνικής και αισθητικής αρτιότητας αρχιτεκτόνημα ,φιλοξενεί στους εσωτερικούς και στους εξωτερικούς χώρους του, μία συλλογή έργων, γνωστών Ελλήνων της Διασποράς, πάρα πολύ υψηλής εικαστικής και συλλεκτικής αξίας . Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν από κοντά έργα Ελλήνων καλλιτεχνών της διασποράς όπως του Α, Ακριθάκη , του Γ. Μπουτέα  , του Κ. Βυζάντιου , Α. Φασιανού , του Γ. Γαϊτη  ,του  Μ. Καλογηράτου , του Γ. Κουνέλη , του Θ. Στάμου , του Τ.Βασιλάκη , του Π. Βούλκου και πολλών άλλων καλλιτεχνών. Η δίωρη εκπαιδευτική επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος της νέας ελληνικής γλώσσας και λογοτεχνίας και πιο συγκεκριμένα της θεματικής ενότητας Τέχνη και Πολιτισμός. Ευχαριστούμε   το Ίδρυμα Hellenic Diaspora Foundation  καθώς επίσης και την κυρία Παναγιωτοπούλου Ξανθή για την φιλοξενία και την υπέροχη ξενάγηση που έκανε στους μαθητές μας!

IMG 2836       IMG 2837     IMG 2834

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lyk-aei/2024/03/20/ekpaideytiki-episkepsi-sto-idryma-hellenic-diaspora-foundation/