Το 1ο Google CS FIRST Club | Game Design ξεκινά στο 1ο Πρότυπο Πειραμ.Δημ.Σχολείο Θεσ/νίκης [εντ. ΑΠΘ]

Google CS First - Thessaloniki - Greece
Αύριο, 25 Νοεμβρίου 2014, ξεκινάμε το 1ο Google | CS FIRST Club για  Game Design, στο πλαίσιο του Ομίλου ΤΠΕ της Τρίτης, για τις τάξεις Γ’ και Δ’, στο 1ο Πρότυπο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης [εντ.ΑΠΘ].

Το CS FIRST της GOOGLE είναι ένα πρόγραμμα πολύ διαδεδομένο σε σχολεία των ΗΠΑ [http://www.cs-first.com/content/program-details] και αποσκοπεί στην εκμάθηση κώδικα σε παιδιά ηλικίας 9-15 ετών [..εμείς θα το επιχειρήσουμε και με μικρότερους μελλοντικούς προγραμματιστές].

Οι μαθητές μας θα μάθουν να φτιάχνουν τα δικά τους παιχνίδια ακολουθώντας το πρόγραμμα της CS First | Game Design και χρησιμοποιώντας την οπτική γλώσσα προγραμματισμού Scratch, του Πανεπιστημίου του MIT.

Το CS First Club θα διαρκέσει 8 εβδομάδες και στο τέλος οι μαθητές θα λάβουν ​το Certificate της Google, για το πρόγραμμα που παρακολούθησαν.
 Certificate
Ανυπομονούμε για την αυριανή ημέρα και χαιρόμαστε πολύ [μαζί με τους μαθητές μου κι εγώ…] για όλες αυτές τις 8 εβδομάδες που θα ακολουθήσουν!

Η εκπαιδευτικός Πληροφορικής- ΤΠΕ
Λία Τερζίδου