»

Οκτ 01

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ | Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού | 10-18 Οκτ. 2015

EU Code Week 2015-PosterΖωντανέψτε τις ιδέες σας! #codeEU
Σχεδιάστε τις εκδηλώσεις σας τώρα! Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού θα πραγματοποιηθεί για τρίτη συνεχόμενη χρονιά από 10 έως 18 Οκτωβρίου 2015. Εκατομμύρια παιδιά, νέοι, ενήλικες, γονείς, εκπαιδευτικοί, επιχειρηματίες και φορείς χάραξης πολιτικής θα ενώσουν τις προσπάθειές τους, θα συμμετάσχουν σε μαζικές εκδηλώσεις και θα παρακολουθήσουν μαθήματα σε όλη την Ευρώπη με σκοπό την εκμάθηση προγραμματισμού Η/Υ. Ειδικά για τα Σχολεία θα δοθεί η ευκαιρία να συμμετέχουν επιπλέον στο “CodeWeek4all Challenge” και να διεκδικήσουν το “Certificate of Excellence in Coding Literacy” από το Europe Code Week!

Η βασική ιδέα πίσω από την Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι να δείξει πώς ο προγραμματισμός μπορεί να βοηθήσει να ζωντανέψετε τις ιδέες σας, να κάνει τον προγραμματισμό πιο προσιτό και να απομυθοποιηθούν οι δεξιότητες που χρειάζονται για να μάθει κάποιος να προγραμματίζει. Αν είστε λοιπόν μέλος του προσωπικού ενός σχολείου, ένας μαθητής, ένας προγραμματιστής, ένας νέος, ένας γονέας, ένας δάσκαλος ή μια επιχείρηση – τώρα είναι η ώρα να αρχίσετε να σχεδιάζετε την εκδήλωση σας για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού και να την βάλετε στο χάρτη μας, στην ιστοσελίδα του Codeweek.eu.

Ελάτε μαζί μας και διαδώστε την είδηση στην κοινότητά σας!

Διαβάστε το σχετικό ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ εδώ.

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι:
Δηλώστε την εκδήλωση σας στην ιστοσελίδα: http://codeweek.eu
Twitter: @codeWeekEU | Facebook: codeEU, codeEUGreece | Google+ | Hashtag: #codeEU
Επαφές:
Πρεσβευτές της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κώδικα στην Ελλάδα