ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΕΛΟΙΟΓΡΑΦΙΑΣ & ΚΟΜΙΚΣ «Οι νέοι σκιτσάρουν για την Ευρώπη»

Η Educartoon, το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Ιστορική Έρευνα, Διδακτική και Νέες Τεχνολογίες» και η επιστημονική ένωσηeducartoon «Νέα Παιδεία» προκηρύσσουν Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Γελοιογραφίας-Κόμικς με θέμα «Οι νέοι σκιτσάρουν για την Ευρώπη».

Ο διαγωνισμός αφορά τους μαθητές του Γυμνασίου, του Γενικού και Εσπερινού  Λυκείου, καθώς και του Λυκείου Επαγγελματικής-Τεχνικής Εκπαίδευσης.

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ

• Κάθε μαθητής ή ομάδα μαθητών μπορεί να υποβάλει μέχρι δυο έργα.
  • Το μέγεθος των έργων πρέπει να είναι από 210 Χ 297 mm (Α4) έως 297 Χ 420 mm (Α3).
  • Κάθε τεχνική είναι δεκτή (σχεδιασμός με ηλεκτρονικά μέσα, ελεύθερη επιλογή υλικού κ.τ.λ.).
  • Τα έργα πρέπει να υποβληθούν χωρίς πλαίσιο ή κορνίζα.
  • Το όνομα και το σχολείο των διαγωνιζόμενων να αναφέρεται υποχρεωτικά στο πίσω μέρος του έργου.

Η κριτική επιτροπή του διαγωνισμού θα απαρτίζεται από διακεκριμένους σκιτσογράφους, πανεπιστημιακούς καθηγητές, εκπαιδευτικούς και δημοσιογράφους. Την κριτική επιτροπή συντονίζει ο γελοιογράφος Μιχάλης Κουντούρης.

Ο  Διαγωνισμός λήγει στις 30 Νοεμβρίου 2013.  Για την αίτηση συμμετοχής και περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε τις ιστοσελίδες www.educartoon.gr κα ι www.neapaideia-glossa.gr.

Πηγή: http://www.educartoon.gr