Έναρξη Εγγραφών για τον 26ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πληροφορικής

Ξεκίνησαν σήμερα  Τρίτη, 1 Οκτωβρίου 2013 οι εγγραφές για τη συμμετοχή των μαθητών στον 26ο Πανελλήνιο (Μαθητικό) Διαγωνισμό Πληροφορικής (ΠΔΠ) και θα διαρκέσουν έως και 18 Ιανουαρίου 2014.

ΠΔΠ

Ο ΠΔΠ  διοργανώνεται από την Ελληνική Εταιρεία Επιστημόνων και Επαγγελματιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΕΠΥ). Ο ΠΔΠ τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας Θρησκευμάτων Πολιτισμού  και Αθλητισμού (Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α.) και αποτελεί το Εθνικό σκέλος της Διεθνούς Ολυμπιάδας Πληροφορικής που διεξάγεται κατ’ έτος υπό την αιγίδα της UNESCO. Η διεξαγωγή του γίνεται με τη συνεργασία τμημάτων Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ, Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών, Εφαρμοσμένης Πληροφορικής Ελληνικών Πανεπιστημίων και τμημάτων Πληροφορικής & Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων ΤΕΙ.

Ο Διαγωνισμός θα διεξαχθεί σε 3 φάσεις και αναλυτικές πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο URL: www.pdp.gr

Καλή Επιτυχία σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες που θα συμμετέχουν!