Ομαδοσυνεργατική Δραστηριότητα για τα Πνευματικά Δικαιώματα στο Διαδίκτυο – Α Γυμνασίου

creative-commons

Image source: http://www.businessinsider.com

Στόχος
της δραστηριότητας είναι η κατανόηση της έννοιας της Πνευματικής Ιδιοκτησίας στο διαδίκτυο και πώς αυτή διασφαλίζεται μέσα από την Creative Commons.Παράλληλα στη δραστηριότητα αυτή, οι μαθητές εξοικειώνονται με τη χρήση των Web 2.0 εργαλείων.

Βασικό όφελος

• Αναγνώριση των Πνευματικών Δικαιωμάτων στο διαδίκτυο καθώς και του τρόπου διασφάλισης αυτών μέσα από την  Creative Commons.
  • Η δραστηριότητα συνδυάζει την ατομική με την ομαδική εργασία.
  • Οι μαθητές μαθαίνουν να διαμοιράζονται την προσωπική γνώση και να συνεργάζονται για την επίτευξη ενός κοινού στόχου/έργου.
  • Μαθαίνουν να χρησιμοποιούν Web 2.0 εργαλεία και να συνεργάζονται μέσα από αυτά.

Προαπαιτούμενες δεξιότητες

Οι μαθητές πρέπει μόνο να γνωρίζουν πως να πληκτρολογούν ένα κείμενο και να επισκέπτονται ιστοσελίδες με φυλλομετρητή (browser).

Απαιτούμενη προετοιμασία

• Έντυπα για τη σύσταση ομάδων.
  • Ύπαρξη λογαριασμού email μαθητή ή email για την ομάδα των μαθητών.

Κατεβάστε τα αρχεία εδώ:

ΔΡ-ΚΕΦ8-Πνευματικά Δικαιώματα Creative Commons

2 σχόλια

1. Πολύ ενδιαφέρον. Το πρώτο που πρέπει να μάθουμε για το διαδίκτυο είναι η ασφάλεια, το δεύτερο πώς βρίσκουμε πληροφορίες και το τρίτο ο σεβασμός στην πνευματική ιδιοκτησία. Νομίζω ελάχιστοι ασχολούνται μ’αυτό.

1. Ευχαριστώ Λουλούδα. Συμφωνώ απόλυτα στη σειρά που βάζεις. Χρήσιμο να τη θυμόμαστε μέσα και έξω από την τάξη.