Οι “MULTI-ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ” των MULTIMEDIA στο BLOG μας – Ομαδοσυνεργατική εργασία για τη Β Γυμνασίου

Ομαδοσυνεργατική εργασία για τα Πολυμέσα με χρήση Web 2.0 εργαλείων (blog)

multimediaΣκοπός της εργασίας-δραστηριότητας είναι η παρουσίαση των δυνατοτήτων των πολυμέσων μέσα από το Blog κάθε ομάδας μαθητών. Οι μαθητές μέσα από το blog τους στόχο έχουν να παρέχουν σε κάθε επισκέπτη του, χρήσιμες πληροφορίες για την κατανόηση της έννοιας των Πολυμέσων ακόμη και μέσα από την επίδειξη μιας δικής τους εφαρμογής πολυμέσων ή πολυμεσικών στοιχείων.

Βασικό όφελος

•  :: Οι μαθητές μαθαίνουν την έννοια των πολυμέσων μέσα από την δημιουργία εφαρμογών πολυμέσων με χρήση κατάλληλου λογισμικού καθώς και να να επεξεργάζονται πολυμεσικά στοιχεία.
  • :: Οι μαθητές μαθαίνουν να αναζητούν και να ανακαλύπτουν την επιθυμητή πληροφορία στο διαδίκτυο.
  • :: Καλλιεργεί την κριτική σκέψη των μαθητών.
  • :: Εξασκεί την ικανότητα των μαθητών να συνεργάζονται για την επίτευξη ενός κοινού στόχου/έργου.
  • :: Οι μαθητές μαθαίνουν να χρησιμοποιούν Web 2.0 εργαλεία, να διαμοιράζονται τη γνώση  και να  συνεργάζονται μέσα από αυτά.

Προαπαιτούμενες δεξιότητες

Οι μαθητές πρέπει να έχουν βασικές δεξιότητες στα παρακάτω:

• επεξεργασία κειμένου
  • δημιουργία παρουσιάσεων με κατάλληλο λογισμικό
  • πλοήγησης στο διαδίκτυο με κάποιο με φυλλομετρητή (browser)

Επιπρόσθετες προαιρετικές δεξιότητες:

•  ψηφιακή επεξεργασία/δημιουργία εικόνων
  •  ψηφιακή επεξεργασία/δημιουργία video
  •  ψηφιακή επεξεργασία/δημιουργία κινούμενης εικόνας (gif)
  •  ψηφιακή επεξεργασία/δημιουργία ήχου

Απαιτούμενη προετοιμασία

Έντυπα για τη σύσταση ομάδων.

Ύπαρξη λογαριασμού email μαθητή ή email για την ομάδα των μαθητών.

Κατεβάστε το αρχείο εδώ:

ΔΡ-ΚΕΦ3-ΠΟΛΥΜΕΣΑ