O

Καλώς ήρθατε στο ιστολόγιό μου, το οποίο είναι η πρώτη μου απόπειρα να μοιραστώ εμπειρίες, σκέψεις, πρακτικές ιδέες και ενδιαφέροντα νέα που φιλτράρονται μέσα από τη «διπλή» μου γλωσσική πραγματικότητα: είμαι μια ελληνίδα καθηγήτρια αγγλικής γλώσσας. Εδώ λοιπόν θα βρείτε θέματα  που αφορούν καθηγητές και μαθητές. Μπορείτε να διαβάσετε άρθρα, να παρακολουθήσετε βίντεο, να παίξετε παιχνίδια και …να ταξιδέψετε αγγλιστί!

Είμαι η Λύβια Σταυρακάρα, καθηγήτρια αγγλικής γλώσσας στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, στην περιοχή β΄Αθήνας. Διδάσκω από το 1991, όταν αποφοίτησα από το τμήμα Aγγλικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας του Α.Π.Θ. και διορίστηκα στο δημόσιο σχολείο το 1998. Οι νέες τεχνολογίες στην τάξη είναι πραγματική πρόκληση για μένα, όπως και καθετί που είναι δημιουργικό και διασκεδαστικό.

Για τη σχολική χρονιά 2013-2014 διατέθηκα σε Δημοτικό Σχολείο και δίδαξα Α΄,Γ’,Ε΄και ΣΤ’ τάξεις. Οι πρώτες μου εντυπώσεις καταγράφονται εδώ.

Welcome to my blog, which is my first attempt to share experiences, thoughts, practical ideas and interesting news filtered through my “dual” linguistic reality: I am a Greek teacher of the English language. So, here you will find topics of interest for both teachers and students. You can read articles, watch videos, play games and…sail away in English!

I am Livia Stavrakara, a teacher of English at Secondary Education, in the second educational sector of Athens, Greece. I have been teaching since 1991, when I graduated from the Department of the English Language and Literature of the Aristotle University of Thessaloniki and I became an appointed  state school teacher in 1998. The new technologies in classroom is a real challenge to me as is everything creative and fun.

For the 2013-2014 school year I was assigned to a Primary School where I taught 1st, 3rd, 5th and 6th Grade. My first impressions are narrated here.

3 σχόλια στο “About