Παράλληλη Στήριξη

Είναι ένας σχετικά καινούριος θεσμός του Υπουργείου Παιδείας, κατά τον οποίο μαθητές διαγνωσμένοι από δημόσια υπηρεσία, π.χ. ΚΕΔΔΥ, μπορούν να υποστηρίζονται μέσα στην τάξη του γενικού σχολείου από Δάσκαλο Ειδικής Αγωγής.

Στόχος είναι με τις απαραίτητες προσαρμογές να μπορεί ο μαθητής να ανταποκριθεί στο Αναλυτικό Πρόγραμμα της τάξης του.

ΔΕΠ-Υ

ΔΕΠ-Υ ονομάζεται η διαταραχή ελλειμματικής προσοχής με ή χωρίς Υπερκινητικότητα. Είναι νευροβιολογικής προέλευσης και ακολουθεί το άτομο και στην ενήλικη ζωή.

Εμφανίζεται στο 5-7% του μαθητικού πληθυσμού και είναι συχνότερη στα αγόρια. Τα χαρακτηριστικά συμπτώματά της είναι η διάσπαση προσοχής, η παρορμητικότητα και η υπερκινητικότητα.

ADHD

Αυτισμός

Ο αυτισμός είναι μια νεύροβιολογική διαταραχή, που παρουσιάζει σοβαρά ελλείμματα στην κοινωνική αλληλεπίδραση, στην επικοινωνία και στη συμπεριφορά. Επηρεάζει τη λεκτική και μη λεκτική επικοινωνία και την κοινωνική αλληλεπίδραση. Επίσης, έχει αρνητική επίδραση και στην ακαδημαϊκή επίδοση. Άλλα χαρακτηριστικά του είναι οι επαναληπτικές δραστηριότητες, οι στερεοτυπικές κινήσεις και οι ασυνήθιστες αντιδράσεις σε αισθητηριακές εμπειρίες.

Στο DSM-IV περιγράφονται πέντε υποτύποι της διαταραχής:
  • Αυτιστική διαταραχή
  • Σύνδρομο Asperger
  • Σύνδρομο Rett
  • Παιδική αποδιοργανωτική διαταραχή
  • Διάχυτη αναπτυξιακή διαταραχή- μη προσδιοριζόμενη αλλιώς

Ενημερωθείτε για τον αυτισμό!