Προφίλ

Η συντάκτρια και διαχειρίστρια αυτού του ιστολογίου ονομάζεται Λουκία Ορφανού. Είναι απόφοιτος του Τμήματος Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Από το 1987 ζει και εργάζεται στη Ρόδο. Από το έτος 1990 μάλιστα είναι  καθηγήτρια φιλόλογος σε σχολεία  της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  του νησιού.  Έχει μεταπτυχιακές σπουδές στους τομείς της Βυζαντινής Αρχαιολογίας και της Παιδικής Λογοτεχνίας  Είναι κάτοχος των μεταπτυχιακών τίτλων, του Διπλώματος Εμπεριστατωμένων Σπουδών (DEA) Ιστορίας και Πολιτισμού του Βυζαντινού και Μεταβυζαντινού Κόσμου του Πανεπιστημίου Παρίσι Ι, Πάνθεο, Σορβόννη και του ΠΜΣ «Παιδικό βιβλίο και Παιδαγωγικό υλικό» του Τμήματος Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού » του Πανεπιστημίου Αιγαίου, αντίστοιχα. ‘Εχει εκπονήσει Προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, καθώς και Πολιτιστικά.Έχει παρακολουθήσει επιμορφωτικά σεμινάρια για τις μαθησιακές Δυσκολίες, το Θέατρο στην Εκπαίδευση και τη χρήση των ΤΠΕ στην Εκπαίδευση. Είναι διευθύντρια του 7ου Γυμνασίου Ρόδου.