Eργασίες μαθητών για το Βυζαντινό πολιτισμό.

Στα πλαίσια του διδακτικού σεναρίου με θέμα μια  “έκθεση για  το βυζαντινό πολιτισμό”   μαθήτριες και μαθητές του τμήματος Β1 του 7ου Γυμνασίου ετοίμασαν τις ακόλουθες ομαδικές εργασίες:  α) γύρω από τις εικαστικές τέχνες στο Βυζάντιο.

[slideboom id=503651&w=425&h=370]

β) για την οικογένεια στο Βυζάντιο:

[slideboom id=504688&w=425&h=370]

γ) για τις διατροφικές συνήθειες των βυζαντινών:

[slideboom id=505169&w=425&h=370]

δ) για την ενδυμασία των βυζαντινών:

[slideboom id=505269&w=425&h=370]

Το διδακτικό αυτό  σενάριο  αφορoύσε  στη  διερεύνηση   όψεων του Βυζαντινού πολιτισμού. Μαθητές και  μαθήτριες  χωρισμένοι σε ομάδες,  σε ρόλους  αρχαιολόγων  προετοίμασαν μία έκθεση για τον πολιτισμό αυτόν  στο εργαστήριο ηλεκτρονικών υπολογιστών επιλέγοντας  μέσα από ιστοσελίδες του διαδικτύου και από συγκεκριμένο εκπαιδευτικό λογισμικό κείμενα και φωτογραφίες  αντιπροσωπευτικά  του τομέα που διερευνούσαν. Στη συνέχεια αποτύπωσαν τις προτάσεις τους για το υλικό της έκθεσης   σε ένα πολυτροπικό κείμενο,  σε αρχείο λογισμικού παρουσίασης.  Κάποιες από τις προτάσεις τους παρακολουθείτε.

Κατηγορίες: Γενικά. Ετικέτες: , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.