Ψηφιακές υπηρεσίες σε γονείς, μαθητές, εκπαιδευτικούς σε επίπεδο μονάδας, περιφέρειας, επικράτειας, καθολικό.

Στην αφίσα που ακολουθεί μπορεί κανείς να δει μερικούς  από τους ψηφιακούς χώρους στους οποίους προσφέρονται  υπηρεσίες εκπαίδευσης και ενημέρωσης σε  Έλληνες μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης:(α) σε επίπεδο σχολικής μονάδας:ιστοσελίδα σχολείου,(β) σε επίπεδο περιφέρειας:ιστοσελίδα Διεύθυνσης Β/θμιας Εκπαίδευσης και (γ) σε επίπεδο επικράτειας :το Ψηφιακό σχολείο, το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο και  το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο για εκπαιδευτικούς και μαθητές, το Σύστημα Καταγραφής  στοιχείων σχολικής μονάδας για εκπαιδευτικούς, το παλαιότερο πρόγραμμα για την εκπαίδευση γονέων μαθητών Γυμνασίου στις Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνίας (ΤΠΕ) και στην ασφαλή χρήση του διαδικτύου, την  υπηρεσία Ηλεκτρονικής Διαχείρισης Τάξης ‘η-τ@ξη’ για  εκπαιδευτικούς και μαθητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, την ιστοσελίδα του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη και του Αρχηγείου Ελληνικής Αστυνομίας  με συμβουλές για τα παιδιά και τους γονείς με στόχο την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο και την ιστοσελίδα της Δράσης Ενημέρωσης και Επαγρύπνησης του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου υπό την αιγίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Περισσότερα εξερευνώντας τη διαδραστική αφίσα:

Στην αφίσα δεν έχουν περιληφθεί τα ευρωπαϊκά εκπαιδευτικά προγράμματα: Socrates (Commenius, eTwinning), οι ιστοδελίδες Μουσείων και ποικίλων άλλων Ιρυμάτων με εκπαιδευτικό χαρακτήρα.Δεν αναφέρονται επίσης τα εκπαιδευτικά blogs, τα blogs,   τα nings ή τα wikis στα οποία εκπαιδευτικοί και μαθητές συνεργάζονται με εκπαιδευτικούς στόχους.

Κατηγορίες: Γενικά. Ετικέτες: , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.