Χωρίς τίτλο

Γ΄ Γυμνασίου: Το ελληνικό τραγούδι μέσα στον 20ο αιώνα.

Στο σημερινό μάθημα θα δούμε τα είδη του ελληνικού τραγουδιού όπως εξελίχθηκαν μέσα στον 20ο αιώνα μέχρι το 1980. Θα διαχωρίσουμε το αντιπολεμικό από το έντεχνο και το πολιτικό από το ρεμπέτικο τραγούδι.

Άσκηση 1. Σωστό ή Λάθος;

Δείτε τις σελίδες του σχολικού βιβλίου 50-53 (ΕΔΩ).

1. Το “δημοτικό τραγούδι” κυριαρχούσε στον ελλαδικό χώρο από την Τουρκοκρατία μέχρι τις αρχές του 20ου αιώνα.

2. Το ελληνικό “αστικό” τραγούδι δημιουργήθηκε στις αρχές του 20ου αιώνα στις μεγάλες πόλεις της Ελλάδας τότε: Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πειραιάς, Πάτρα, κλπ

3. Το “ρεμπέτικο” τραγούδι δημιουργήθηκε στην Ελλάδα από τους πρόσφυγες της Μικράς Ασίας μετά το 1922.

4. Το 1935 εμφανίστηκε το ρομαντικό είδος τραγουδιού που λέγεται “ελαφρό”.

5. Μετά το 1945 που έληξε ο Β’ Παγκόσμιος Πόλεμος, τα θέατρα και ο κινηματογράφος έπαιξαν μεγάλο ρόλο στη διαμόρφωση του ελληνικού τραγουδιού.

6. Ο Μάνος Χατζιδάκις και ο Μίκης Θεοδωράκης συνεργάστηκαν με μεγάλους Έλληνες ποιητές και έφτιαξαν τραγούδια με τα ποιήματά τους.

7. “Έντεχνο” ονομάζεται το τραγούδι που οι στίχοι του ήταν ποίημα.

8.  Ένα νεανικό συγκρότημα της δεκαετίας του 70 λεγόταν “Νέο κύμα”

9. Την εποχή της Χούντας (1967-74) πολλοί συνθέτες έγραφαν τραγούδια με πολιτικό περιεχόμενο.

10. Η ξένη μουσική ήρθε στην Ελλάδα μετά το 1980.

11. Ο ερχομός του διαδικτύου στην Ελλάδα δεν άλλαξε καθόλου το ελληνικό τραγούδι.

Άσκηση 2. Ακρόαση

Ακούστε 5 τραγούδια της Ελλάδας του 20ου αιώνα. Ποιο τραγούδι ανήκει σε ποιο είδος; Διαλέξτε από τα παρακάτω είδη.

• Δημοτικό τραγούδι

• Αστικό τραγούδι

• Ρεμπέτικο τραγούδι

• “Ελαφρό” τραγούδι

• Αντιπολεμικό τραγούδι

• Λαϊκό τραγούδι

• Κινηματογραφικό τραγούδι

• Έντεχνο τραγούδι

• Αντιδικτατορικό τραγούδι

• Ελληνικό ποπ τραγούδι

1.

2.

3.

4.

5.

Ποιο τραγούδι από τα 5 παραπάνω θεωρείτε “επαναστατικό” και γιατί;

*Η εικόνα αναφοράς του μαθήματος προέρχεται από τη σελίδα 53 του σχολικού μας βιβλίου.