james brown

Γ΄ Γυμνασίου: Πέτρα που κυλάει δεν χορταριάζει 1.

Στο σημερινό μάθημα θα δούμε από τη σελίδα 39 του βιβλίου τον τρόπο με τον οποίο εξελίχθηκε η ξένη μουσική μετά τη Μπλουζ και τη Τζαζ. Θα δούμε δύο νέα είδη, τη  Σόουλ και το Ροκ εν ρολ και θα γνωρίσουμε σημαντικούς εκπροσώπους των ειδών αυτών.

Ερώτηση 1: Πώς θα μεταφράζατε τον τίτλο του κεφαλαίου στα Αγγλικά;

“Πέτρα που κυλάει δεν χορταριάζει”

………………………………………………………………………………………………………………………….

Ερώτηση 2: Ποιο είναι το νόημα της φράσης πιστεύετε;

Ας δούμε την παρακάτω εικόνα του σχολικού βιβλίου: Ποιους ερμηνευτές γνωρίζετε;

Μέχρι τώρα έχουμε δει μαζί τα είδη:

• τραγούδια της δουλειάς (work songs)

• γκόσπελ

• σπιρίτσουαλ

• μπλουζ

• τζαζ

Διαβάστε τα χαρακτηριστικά των νέων ειδών:

Το είδος Rhythm n Blues (με αρχικά RnB μέχρι σήμερα) αρχικά ήταν συνώνυμο με την ποπ μουσική των Αφροαμερικανών που μέχρι τη δεκαετία του 40 οι ίδιοι ονόμαζαν “race music” δηλαδή (“η μουσική της φυλής-μας”).

Παρακάτω ακούμε έναν μεγάλο εκπρόσωπο του Rhythm n Blues στο τραγούδι “Stand by me” (Ben E. King).

Ben E. King

Ακούστε το παρακάτω τραγούδι: Ποιος το έχει ξανακούσει και ποιος γνωρίζει τον τραγουδιστή;

Το πρώτο Ροκ εν Ρολ τραγούδι εμφανίζεται σε μία κινηματογραφική ταινία το 1955 με τίτλο “Η ζούγκλα του Μαυροπίνακα” και φυσικά το θέμα της αφορά έναν δάσκαλο και τους μαθητές του σε ένα σχολείο της Αμερικής.

Το τραγούδι είχε τίτλο “Rock around the clock” και ανήκει στον Bill Haley και το συγκρότημα Comets. Στο βίντεο βλέπουμε ζωντανά το συγκρότημα σε κλαμπ χορού της εποχής ενώ ζευγάρια χορεύουν ροκ εν ρολ.

Ο Έλβις Πρίσλεϋ θεωρείται ο “βασιλιάς του Ροκ εν ρολ”. Ήταν ηθοποιός, μουσικός και τραγουδιστής.

Το τραγούδι που ακολουθεί είναι απόσπασμα από ταινία όπου οι ηθοποιοί υποδύονται κρατούμενους φυλακής. “Jailhouse rock” από την ομώνυμη ταινία (1957). To τραγούδι θεωρείται αντιπροσωπευτικό του είδους Ροκαμπίλι.

Άσκηση για το σπίτι: Δείτε το παρακάτω animation βίντεο με το τραγούδι “This is a man’s world” του James Brown, o οποίος θεωρείται ο βασιλιάς της Σόουλ μουσικής. Στο βίντεο περιγράφεται σύντομα η ζωή του δημιουργού και τραγουδιστή.

Σχολιάστε με 50 -80 λέξεις (δηλαδή από 3-5 προτάσεις) το νόημα του τραγουδιού, σύμφωνα με τους στίχους. [Τι σημαίνουν οι στίχοι; συμφωνείτε; πως περιγράφεται ο ρόλος του άνδρα στους στίχους και στο βίντεο – όπου περιγράφεται η ζωή του James Brown;]

This is a man’s world
But it wouldn’t be nothing
Nothing without a woman or a girl

You see man made the cars
To take us over the road
Man made the train
To carry the heavy load
Man made the electric light
To take us out of the dark
Man made the boat for the water
Like Noah made the ark.

Man think about a little bit of baby girls
And a baby boys
Man makes them happy
‘Cause man makes them toys
And after man make everything he can
Even though the man makes money
To buy from other man.

This is a man’s world
But it wouldn’t be nothing, nothing
Nothing without a woman or a girl

Oh how, how man needs a woman
I sympathize with the man that don’t have a woman
He’s lost in the wilderness
He’s lost in bitterness
He’s lost in loneliness

Καλή επιτυχία!!

H χαρακτηριστική εικόνα του μαθήματος είναι στιγμιότυπο του μουσικού βίντεο “It’s Man’s Man’s Man’s World”.

2 σκέψεις στο “Γ΄ Γυμνασίου: Πέτρα που κυλάει δεν χορταριάζει 1.

1. Ο James brown κατά τη γνώμη μου μέσα από τους στοίχους του τραγουδιού “this is a man’s world ” θέλει να πει ότι παρόλο που οι περισσότερες ευευρέσεις στον κόσμο έχουν γίνει από άντρες χωρίς τις γυναίκες δεν θα υπήρχε τίποτα.. Ακόμα αναφέρει πόσο χρειάζεται ο άντρας τη γυναικα αφου χωρίς εκείνην θ ήταν μοναχικός και δυστυχησμένος. Ισως ολα αυτα να ηταν σωστά για την εποχή που έζησε ο James brown ωστόσο στη σημερινή εποχή τόσο οι γυναίκες όσο και οι άντρες είναι ενεργά μέλη της κοινωνίας και γενικότερα συμβάλουν σε περισσοτερους κοινωνικους τομεις από παλιά.

1. Σωστά! Δες το όμως και από την άλλη πλευρά. Ότι ο κόσμος του άντρα που είναι τόσο απαιτητικός συμπληρώνεται με την αγάπη μιας γυναίκας. Στην ουσία είναι ένα τραγούδι για την αγάπη.
      Πολύ ωραία Ισίδωρε!

Τα σχόλια είναι κλειστά.