Συγγραφέας: | 15 Δεκεμβρίου, 2010

Ο Σύνδεσμος Αποφοίτων της Ιωνιδείου σε συνεργασία με τις Εκδόσεις ΕΥΡΑΣΙΑ σας προσκαλούν στην παρουσίαση του ημερολογίου 2011 του Συνδέσμου Αποφοίτων της Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά.

Ο τίτλος που θα αποτυπώνει τη φετινή θεματική ενότητα θα είναι «Ένα σχολείο με Ιστορία στην Ομορφότερη Πόλη»,   (Εκδόσεις ΕΥΡΑΣΙΑ), με αφορμή τα 30 χρόνια από την ίδρυση του Συνδέσμου και τα 164 του σχολείου μας, και θα περιλαμβάνει:

1.     Το ιστορικό της δημιουργίας και πορείας του σχολείου από την ίδρυση του  μέχρι τις μέρες μας

2.     Σπάνια έγγραφα και φωτογραφικό υλικό από τη ζωή στο σχολείο

3.     Κείμενα παλαιών καθηγητών που αποτυπώνουν την πορεία τους στην Ιωνίδειο.

4.     Κείμενα διακεκριμένων αποφοίτων της Ιωνιδείου που θα περιγράφουν «κατορθώματα» τους στο σχολείο.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα «Μεγαλών Ευεργετών, Γεώργιος Μπόμπολας», του Συνδέσμου, (Πραξιτέλους 236, έναντι Αρχαιολογικού Μουσείου Πειραιά), την Κυριακή 19-12-2010 στις 12.00 το πρωί.

Την παρουσίαση του ημερολογίου συντονίζει ο δημοσιογράφος – αθλητικογράφος και συναπόφοιτος Βασίλης Σκουντής (αποφ. ’81). Για το ημερολόγιο, την Ιωνίδειο και τις προσωπικές τους μνήμες από το σχολείο θα μιλήσουν οι εξής:

Βασίλης Σκουλάτος, παλιός Καθηγητής Φιλολογίας της Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά

Μάνος Στεφανίδης, απόφοιτος του ’72, Επίκουρος Καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών

Αριστέα Οικονόμου, παλιά Καθηγήτρια Φιλολογίας της Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά.

Με την ολοκλήρωση της παρουσίασης θα παρουσιαστούν τραγούδια και μουσική του αείμνηστου Καθηγητή μας Απόστολου Ζυγούρη από ορχήστρα μελών και φίλων του Συνδέσμου της Ιωνιδείου.

Είναι ιδιαίτερα σημαντικό να αποτελέσετε αρωγό σε μια έκδοση που αφορά την  ιστορία και τη φιλοσοφία του Σχολείου και του Συνδέσμου των Αποφοίτων του, που πραγματικά αποτελεί ένα σχολείο με ιστορία στην ομορφότερη πόλη.

Θα είναι τιμή και χαρά μας να παρευρεθείτε στην εκ

Ο Πρόεδρος                                Ο Γενικός Γραμματέας

Κωνσταντίνος Μπουρλετίδης                          Κωνσταντίνος Βουτσινάς