Νεοελληνική Γλώσσα στη Σχ. Βιβλιοθήκη

Συγγραφέας: | 3 Μαρτίου, 2010

sllesson1  sllesson2  sllesson3

Στα πλαίσια της διδασκαλίας της Ν. Ε. Γλώσσας, το τμήμα Α3 του Γυμνασίου της Ιωνιδείου Σχολλής Πειραιά επισκέφτηκε την Τετάρτη 3 Μαρτίου 2010 το χώρο της Σχολικής Βιβλιοθήκης. Εκεί οργανώθηκε η “απόπειρα” περιγραφής έργου τέχνης, αφού είχε προηγηθεί κατάλληλη προετοιμασία των μαθητών στην τάξη τόσο με τη βοήθεια του υλικού του σχολικού βιβλίου όσο και με άλλο υλικό που τους δόθηκε σε φυλλάδια. Η επίσκεψη του τμήματος των Γαλλικών στην Εθνική Πινακοθήκη ενίσχυσε βιωματικά την όλη προσπάθεια. Το θέμα είχε ως εξής: ” Να περιγράψετε τον πίνακα του Ελ Γκρέκο Ο Διαμερισμός των Ιματίων του Χριστού ( Εσπόλιο) που βλέπετε μπροστά σας από βιβλίο τέχνης στο χώρο της Σχ. Βιβλιοθήκης. Προσέξτε πολύ καλά τα συνδετικά ρήματα που θα χρησιμοποιήσετε, όπως και τα κατηγορούμενα. Προσοχή επίσης αξίζει να επιδείξετε στους προσδιορισμούς με ουσιαστικό – ομοιόπτωτους και ετερόπτωτους – που θα επιλέξετε για να κάνετε παραστατική την περιγραφή σας” Η υπεύθυνη της Σχ. Βιβλιοθήκης, φιλόλογος κ. Μαρία Πάλμου, διευκόλυνε το όλο εγχείρημα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και γι’ αυτό το λόγο, τόσο η φιλόλογος, κ. Αναστασία Παπάζογλου, όσο και οι μαθητές της την ευχαρίστησαν ιδιαιτέρως.

Πειραιάς 03/03/2010

Παπάζογλου Αναστασία (ΠΕ 02)

D.E.A. en Sciences de L’ Antiquite,

Universite Charles de Gaulle – Lille III, Lille France