eTwinning: LINGUA ANTIQUA,Συνάντηση με Ana María Felipe Molina

Συγγραφέας: | 17 Φεβρουαρίου, 2010

Τη Δευτέρα 15/02/2010 οι καθηγήτριες φιλολογίας του Ενιαίου Πειραματικού Λυκείου της Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά Γεωργαντή Κατερίνα, Μανοπούλου Εύη και Πάλμου Μαρία που υλοποιούν, σε συνεργασία με μαθητές τους, το πρόγραμμα  eTwinning: LINGUA ANTIQUA για το Σχ. Έτος 2009-2010, συναντήθηκαν με την συνεργάτιδα του Προγράμματος από την Ισπανία  Ana María Felipe Molina, η οποία είχε επισκεφθεί την Αθήνα για λίγες ημέρες, συνοδευόμενη από το σύζυγό της. Η Ana María Felipe Molina είναι ελληνομαθής, έχει κάνει σπουδές Κλασσικής Φιλολογίας στη χώρα της και διδάσκει Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Κλασσικό Πολιτισμό στο Σχολείο  I.E.S. JULIO REY PASTOR στο ALBACETE της Ισπανίας.  Το Πρόγραμμα eTwinning: LINGUA ANTIQUA στοχεύει στη σπουδή των αρχαίων «νεκρών» γλωσσών των χωρών της Μεσογείου, όπως Αρχαίων Ελληνικών και Λατινικών, ως πηγές έρευνας του Ευρωπαϊκού πολιτισμού. Για το λόγο αυτό έχει δημιουργηθεί μιας διαδικτυακής κοινότητας μαθητών  και καθηγητών οι οποίοι συνεργάζονται μέσω μιας εικονικής τάξης (virtual class) με τη χρήση της αλληλεπιδραστικής βιβντεοδιάσκεψης. Οι καθηγήτριες της Ιωνιδείου δώρισαν στην Ana περιοδικά και βιβλία για τον Πειραιά, τα περισσότερα εκδόσεις της Ιωνιδείου Σχολής και είχαν μαζί της μια ευχάριστη συζήτηση για το σχολείο της και τη χώρα της.  Η ευχάριστη αυτή  συνάντηση συντέλεσε στη σύσφιξη των σχέσεων μεταξύ των καθηγητριών και στην αποτελεσματικότερη συνέχιση του Προγράμματος.

κάτω από: e-learning, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΛΥΚΕΙΟΥ