Η ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΙΩΝΙΔΕΙΟΥ ΣΧΟΛΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

Ιστολόγιο: https://blogs.sch.gr/llykpeii/
Τηλ. Λυκείου: 210  4170055
Τηλ. Γυμνασίου: 210 4122260

Στην Ιωνίδειο Σχολή Πειραιά λειτουργεί  βιβλιοθήκη από τα πρώτα  χρόνια της ίδρυσής της το 1847, όταν ο δωρητής του Σχολείου Κωνσταντίνος Ιωνίδης ή Ιπλιξής προσέφερε 10.000 δραχμές επιπλέον για τις ανάγκες του σχολείου και τη δημιουργία βιβλιοθήκης η οποία είναι μια απ’ τις  μεγαλύτερες Σχολικές Βιβλιοθήκες (Σ. Β.) στην Ελλάδα. Η αίθουσα που τη στεγάζει βρίσκεται στον πρώτο όροφο και έχει επιφάνεια 90 τμ. Η βιβλιοθήκη αυτή εξυπηρετεί τους 80 καθηγητές και τους 672 μαθητές του σχολείου και  λειτουργεί ως δανειστική όχι μόνο για τους καθηγητές και τους μαθητές της Ιωνιδείου αλλά και για εκπαιδευτικούς και μαθητές γειτονικών σχολείων που δεν έχουν βιβλιοθήκη στο χώρο τους. Επιπλέον εξυπηρετεί τους γονείς των μαθητών, αλλά και τους φοιτητές του Πανεπιστημίου Αθηνών που προσέρχονται στο σχολείο είτε για την παρακολούθηση δειγματικών διδασκαλιών είτε για εκπόνηση εργασιών στα πλαίσια των σπουδών τους.Η βιβλιοθήκη στεγάζει 2 συλλογές, την Παλαιά Συλλογή της Ιωνιδείου Σχολής που περιλαμβάνει πολλές αξιόλογες και σπάνιες εκδόσεις και τη Νεότερη Συλλογή του Ενιαίου Πειραματικού Λυκείου της Ιωνιδείου Σχολής.  Η Παλαιά Συλλογή απαριθμεί 5.556 τίτλους, σύμφωνα με την τελευταία απογραφή από το βιβλιοθηκονόμο του προγράμματος ΣΑΛΑΜΙΣ, όταν το 1999, στα πλαίσια της εφαρμογής Νόμου –πλαισίου για την εκ/ση(ν. 1566/85,αρ. 43. Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Εκ/σης και Αρχικής Επαγγελματικής Κατάρτισης ΣΑΛΑΜΙΣ  1.3γ και 1.4β του Εθνικού Ιδρύματος Νεότητας,  με χρηματοδότηση του Β’ Κοινοτικού πλαισίου στήριξης της Ε.Ε., δημιουργήθηκε η νέα Σχολική Βιβλιοθήκη. Τότε διαμορφώθηκε ο προϋπάρχων χώρος και εμπλουτίστηκε η Παλαιά Συλλογή με 4.671 τίτλους καθώς και με τρεις Η/Υ με σύνδεση στο διαδίκτυο και οπτικοακουστικό υλικό. Η νέα βιβλιοθήκη που άρχισε να λειτουργεί από το 2001 συνεχώς εμπλουτίζεται με νέο υλικό και έως σήμερα περιέχει πάνω από 14.000 βιβλία  και οπτικοακουστικό υλικό, καθώς και περιοδικά ποικίλης ύλης που αποκτήθηκαν με αγορές του σχολείου και με δωρεές γονέων, ιδιωτών  ή τοπικών φορέων. Κατά τo Σχολικό έτος 2007-2008, με χρήματα της σχολικής επιτροπής, η Σ.Β. απέκτησε τρεις νέους ηλεκτρονικούς υπολογιστές οι οποίοι έχουν σύνδεση με το διαδίκτυο, διαμέσου των οποίων γίνεται ηλεκτρονική αναζήτηση των βιβλίων μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος αυτοματισμού ABEKT του Εθνικού Κέντρου Τεκμηρίωσης και περιήγηση στο μαγευτικό κόσμο του Διαδικτύου. Όλο το υλικό της βιβλιοθήκης είναι ταξινομημένο με το αμερικανικό δεκαδικό σύστημα DEWEY και η διαχείρισή του γίνεται  μέσω του συστήματος ΑΒΕΚΤ.  Την ευθύνη της Βιβλιοθήκης, σύμφωνα με το θεσμικό και οργανωτικό πλαίσιο που καθορίζει καταστατικά την λειτουργία της, έχει εκπαιδευτικός μέσης εκπαίδευσης, επιμορφωμένος σε θέματα διαχείρισης Σχολικών Βιβλιοθηκών με χρήση τεχνολογιών πληροφορικής και επικοινωνιών, ο οποίος τοποθετείται στη βιβλιοθήκη από αξιολογικό πίνακα και για μία τετραετία με ευθύνη του ΥΠΕΠΘ.

Η υπεύθυνη της Βιβλιοθήκης

Μαρία Πάλμου, φιλόλογος