MaSciL – Επεξεργασία κλιματικών δεδομένων

Οι μαθητές συλλέγουν αναλυτικά δεδομένα από τον παγκόσμιο ιστό, τα οργανώνουν με τη βοήθεια spreadsheet, τα αναλύουν και δημιουργούν στατιστικά δεδομένα, τα οποία παρουσιάζουν ως επαγγελματίες με τρόπο κατανοητό για το κοινό στο οποίο απευθύνονται.

H διδακτική παρέμβαση σχεδιάστηκε στο πλαίσιο του διεθνούς προγράμματος MaScil (Mathematics and Science for Life) και των αρχών της διερευνητικής μάθησης, με στόχο οι μαθητές να γνωρίσουν βασικές έννοιες της Πληροφορικής και να εξασκηθούν σε ψηφιακές εφαρμογές και υπηρεσίες στον www μέσα από την συλλογή και επεξεργασία κλιματικών δεδομένων.

O σχεδιασμός, η εφαρμογή και τα αποτελέσματα της διδακτικής παρέμβασης παρουσιάστηκαν στο 8ο Πανελλήνιο Συνέδριο των Εκπαιδευτικών για τις ΤΠΕ (26-28 Ιουνίου 2015).

Κατηγορίες: Επεξεργασία κλιματικών δεδομένων. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.