«Διατροφή και ποιότητα ζωής»

diatrofi

Στην διάρκεια υλοποίησης της θεματικής εβδομάδας (22−26/5/2017) οι μαθητές των τμημάτων Α1 και Α2 επεξεργάστηκαν το ερώτημα «Διατροφικές συνήθειες και επιλογές: Τρέφομαι ή διατρέφομαι;».

Με εξοπλισμό: γεωμετρικά όργανα, διάθεση για συνεργασία, δημιουργικότητα και ευελιξία, διαμόρφωσαν δυο ερωτηματολόγια, επεξεργάστηκαν αριθμητικά δεδομένα και διατύπωσαν συμπεράσματα σχετικά με τις διατροφικές συνήθειες των συμμαθητών τους, υπό την επίβλεψη των καθηγητών τους στα μαθήματα της Βιολογίας (κ. Πανδή), των Μαθηματικών (κ. Κοντοπίδη) και της Νεοελληνικής Γλώσσας (κ.κ. Γκενάκου και Κουρκουλέα).

Την Παρασκευή, 23 Ιουνίου 2017, παρουσίασαν τα αποτελέσματά τους στο Κολλέγιο Αθηνών−Κολλέγιο Ψυχικού στο πλαίσιο της Δράσης της Δ/νσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας «ΣΗμερινός ΜΑθητής−Αυριανός Ενεργός Πολίτης» (ΣΗ.ΜΑ. Α.Ε.Π.). Ευχαριστούμε θερμά την καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής και Διατροφολόγο κ. Καλλιώρα Αίγλη η οποία συνέβαλε στην προετοιμασία της παρουσίασης.

Παρακάτω παρουσιάζεται η διαδικασία που ακολούθησαν οι μαθητές/τριες για να ολοκληρώσουν συνεργατικά την εργασία τους:

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικά Προγράμματα. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.