Πού κρατά η σκούφια τους; – Θέμα 1

Σχολείο: από την αρχαία λέξη “σχολή”. Αυτή αρχικά σήμαινε: ανάπαυση, ησυχία, ελεύθερος χρόνος. Η καταγωγή της δεν είναι ξεκάθαρη. Πιθανόν να σχετίζεται με το ρήμα έχω και συγκεκριμένα με τον αόριστο β’: έσχον, θέμα σχ- (κρατώ γερά, συγκρατώ). Αργότερα η λέξη δήλωνε και την αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου μέσω της καλλιέργειας του πνεύματος (σπουδή, φιλοσοφική συζήτηση). Στην ελληνιστική κοινή η λέξη σήμαινε και το χώρο όπου προσφέρονταν συστηματικά γνώσεις και σπουδές.

(Σήμερα η λέξη αυτή με αναβιβασμό του τόνου και διατήρηση της αρχικής σημασίας (ανάπαυση, απραξία) δηλώνει την αργία, τη μέρα γιορτής).

Ομόρριζα: σχολειαρούδι, σχολάω(-ζω), σχολαρχείο,σχολαστικός, σχ(κ)ολιανός, σχολικός,σχόλιο, σχολίατρος, σχόλασμα, σχολιάζω.

Μαθαίνω: από το αρχαίο ρήμα “μανθάνω” και πιο συγκεκριμένα από τον αόριστο β΄του ρήματος αυτού: έμαθον, θέμα: μαθ-.

Ομόρριζα: μάθημα, μαθητής, μαθητεία, μαθητικός, μαθεύομαι, μαθηματικά, μαθησιακός, μαθηταρειό, μαθητευόμενος, μαθητόκοσμος, μαθητολόγιο, μαθητούδι, μαθηματάκι, μούσα.

Θέμα 1 – Εξάσκηση

Και τώρα …η σειρά σας. Τι λέτε για τη λέξη: λόγος; Εμπρός λοιπόν. Ποιος θα είναι άραγε ο πρώτος που θα βρει την καταγωγή της λέξης αλλά και την οικογένειά της; Για να δούμε!!!! Θα τα “πούμε” σύντομα πάλι.

3 σκέψεις σχετικά με το “Πού κρατά η σκούφια τους; – Θέμα 1

• Καταρχάς μπράβο για τη συμμετοχή σου. Καλή η επισήμανσή σου. Θα μπορούσες, αν ήθελες, να εύρισκες και τις ομόρριζες λέξεις της λέξης “λόγος”, δηλαδή: ριζικές, παράγωγες και σύνθετες. Επίσης καλό θα ήταν να μας δώσεις και το όνομά σου, διότι το Α3 έτσι από μόνο του, δε μας λέει κάτι. Μπράβο και συνέχισε την επαφή σου με τη βιβλιοθήκη μας!

• λόγος (αρσενικό)
    1. λόγος, λόγια, ομιλία
    2. φήμη, παράδοση, θρύλος,νέα, πληροφορία, είδηση
    3. χρησμός, αποκάλυψη