ΔΡΑΣΕΙΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ ΜΑΪΟΣ- ΙΟΥΝΙΟΣ 2021

ΣΚΥΤΑΔΟΔΡΟΜΙΑ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ Ε΄ ΤΑΞΗΣ

Η Ε΄ τάξη, στα πλαίσια των προγραμμάτων σπουδών της και με τη συνδρομή της βιβλιοθήκης του σχολείου, αποφάσισε να κάνει σκυταλοδρομία ανάγνωσης.

Τα παιδιά κάθε τμήματος χωρίστηκαν σε ομάδες σύμφωνα με τα ενδιαφέροντά τους και κάθε μία ομάδα πήρε ένα βιβλίο.

Η καραντίνα δημιούργησε ένα μικρό εμπόδιο, αλλά με την επιστροφή μας στο χώρο του σχολείου επανήλθαμε δυναμικά.

Διαβάσανε εκ περιτροπής το βιβλίο τους όλα τα παιδιά της κάθε ομάδας και όταν ήταν έτοιμα, ξεκινήσαμε τις παρουσιάσεις.

Κάποιοι ετοιμάσανε περιλήψεις, κάποιοι άλλοι ερωτήσεις, γράψανε για τα σημεία που τους έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση και τα ζωγράφισαν. Σύμφωνα με αυτά, οι εκπαιδευτικοί του προγράμματος , μαζί με τα παιδιά, ετοιμάσανε δραστηριότητες για να γίνει η βιβλιοπαρουσίαση.

Ξεκινήσαμε με το βιβλίο “ Ο μικρός Πρίγκιπας” του Αντουάν Ντε Σαιντ – Εξυπερύ. Ένα βιβλίο για μικρούς και για μεγάλους.

Οι δραστηριότητες ανάγνωσης ήταν οι εξής:

1. Ανάγνωση των περιλήψεων των παιδιών.

2. Μουσική αφήγηση” (video)του βιβλίου.
  3. Ερωτήσεις σε μορφή παζλ – scratch.

4. Παιχνίδι “Βρες τη λέξη”- Rouk Book.

5. Παιχνίδι Ζωγραφικής.

6. Ανάγνωση των σημείων που ξεχώρισαν για κάθε παιδί.

7. Ερωτήσεις για συζήτηση.

8. Συμπλήρωση ταμπλό με τις ζωγραφιές και τις εργασίες τους.

Το δεύτερο βιβλίο ήταν το κλασσικό αριστούργημα “ Πρίγκιπας και φτωχός” του Μαρκ Τουέιν.

Οι δραστηριότητες ανάγνωσης αντίστοιχα ήταν:

1. Ανάγνωση των περιλήψεων των παιδιών.
  2. Παρακολούθηση video – animation για το βιβλίο.
  3. Ερωτήσεις σε μορφή παζλ – scratch.

4. Παιχνίδι “Βρες τη λέξη”-Rouk Book.

5. Παιχνίδι ορθογραφίας.

6. Ανάγνωση των σημείων που ξεχώρισαν για κάθε παιδί.

7. Ερωτήσεις για συζήτηση.

8. Συμπλήρωση ταμπλό με τις ζωγραφιές και τις εργασίες τους.

Το τρίτο βιβλίο ήταν το “Σκυλί από τζάκι” της  Γιολάντα  Τσορώνη Γεωργιάδη. Ένα βιβλίο για την φιλία, με κοινωνικές προεκτάσεις.

1. Ανάγνωση των περιλήψεων των παιδιών.

2. Ερωτήσεις με το πρόγραμμα kodu.

3. Scratch με παροιμίες.

4. Παιχνίδι “Βρες τη λέξη” – Rouk book.

5. Ανάγνωση των σημείων που ξεχώρισαν για κάθε παιδί.

6. Ερωτήσεις για συζήτηση σε video.

7. Συμπλήρωση ταμπλό με τις ζωγραφιές και τις εργασίες τους.

Το τέταρτο βιβλίο ήταν το “ Αρχίζει το ματς” της Αγγελικής Βαρελλά. Με αφορμή το ποδόσφαιρο, θίγει θέματα του αθλητισμού και του Ολυμπισμού.

1. Ανάγνωση των περιλήψεων των παιδιών.

2. Ανάγνωση των σημείων που ξεχώρισαν για κάθε παιδί.

3. Μουσική – video από συναυλία του Λουκιανού Κηλαηδόνη ( το τραγούδι : αρχίζει το ματς).

4. Ερωτήσεις – απαντήσεις και παράλληλα παιχνίδι αντιστοίχισης με αγώνα σκυταλοδρομίας με μεγάλα τουβλάκια.

5. Μουσική – Funny Soccer ( video με αστείες στιγμές).

6. Παιχνίδι “Βρες τη λέξη” – Rouk book.

7. Μουσική – video με εικόνες ποδοσφαίρου.

8. Συμπλήρωση ταμπλό με τις ζωγραφιές και τις εργασίες τους.

Το πέμπτο βιβλίο ήταν “ Το κορίτσι και τα άλογα” της Μαρίας Λυρατζή. Ασχολείται με κοινωνικά και περιβαλλοντικά θέματα.

1. Ανάγνωση των περιλήψεων των παιδιών.

2. Ανάγνωση των σημείων που ξεχώρισαν για κάθε παιδί.

3. Ερωτήσεις των παιδιών για συζήτηση.

4. Παιχνίδι “Βρες τη λέξη” – Rouk book σε scratch.

5. Συμπλήρωση ταμπλό με τις ζωγραφιές και τις εργασίες τους.

Τέλος, μαζί με τους ελέγχους προόδου, δόθηκαν σε όλα τα παιδιά έπαινοι για την συμμετοχή τους σε αυτή την δράση φιλαναγνωσίας – σκυταλοδρομίας ανάγνωσης, με την ευχή και την ελπίδα μαζί με τις βουτιές στη θάλασσα, να κάνουν και “βουτιές” σε βιβλία…

Ευχαριστούμε για την βοήθειά τους την δασκάλα ΤΠΕ Αναστασία Σιδηρόγλου και την δασκάλα εικαστικών Ελευθερία Πρωτόγερου.

Καλό καλοκαίρι σε όλους

Οι δάσκαλοι των τάξεων                                                            Η υπεύθυνη βιβλιοθήκης

Πολυξένη Λιάνου         Βασιλική Μπούζου                               Στυλιανή Χριστοδούλου ΠΕ 11

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.