ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ “ΒΙΒΛΙΟΠΕΡΠΑΤΗΜΑΤΑ”

Τα εγκαίνια της σχολικής μας βιβλιοθήκης «ΒΙΛΙΟΠΕΡΠΑΤΗΜΑΤΑ» πραγματοποιήθηκαν τέσσερα χρόνια μετά την ίδρυσή της με την ολοκλήρωση της διαμόρφωσης του χώρου και την απόκτηση ενός ικανοποιητικού αριθμού βιβλίων, ώστε να υποστηρίζουν τη διαδικασία του δανεισμού. Την Πέμπτη, 16/6/2022, σε μια συμβολική τελετή εγκαινίων την κορδέλα έκοψε ο Δήμαρχος Ναυπλιέων, κ. Κωστούρος Δημήτριος, παρούσα ήταν η Πρόεδρος των Σχολικών Επιτροπών κ. Ράλλη Μαρία, η Διευθύντρια του σχολείου κ. Μπιλιούρη Α. και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου. Για τον εξοπλισμό της, με την συνεχή προσπάθεια της Διευθύντριας του Σχολείου Αργυρής Μπιλιούρη, συνέβαλαν πολλοί. Το Σχολείο ευχαριστεί όλους όσους βοήθησαν – θεσμικά ή ατομικά – να ολοκληρωθεί αυτή η αίθουσα: Αρχικά, η Σχολική Επιτροπή κατασκεύασε τη βιβλιοθήκη, το Europe Direct Δήμου Ναυπλιέων προσέφερε τα σύγχρονα τραπεζάκια, με το μίσθωμα του κυλικείου αγοράστηκαν τα σκαμπώ, τα φώτα και το aircondition. Οι ραφιέρες και τα ντουλάπια είναι ευγενική προσφορά της κ. Μαρίας Μπαϊρακάρη –πρώην ΗΛΙΟΓΡΑΦΙΑ- και η πολυθρόνα αναγνώσεων είναι προσφορά των μαθητών του Δ1. Ο κύριος πρωταγωνιστής της βιβλιοθήκης τα βιβλία προέρχονται από: Το Υπουργείο Παιδείας για την έναρξη λειτουργίας της Βιβλιοθήκης, το Αγγελοπούλειο Ίδρυμα, το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, εκδοτικούς οίκους, συγγραφείς, γονείς και ιδιώτες. Μία βιβλιοθήκη όμως δεν αρκεί να είναι μόνο πλούσια και ελκυστική, πρέπει να είναι και δανειστική. Την χρονιά που μόλις τελείωσε, τη λειτουργία της υποστήριξε με συνέπεια και ενθουσιασμό, η κ. Κωνσταντινίδου Νίκη, η οποία με τις ερωτήσεις, τις προτάσεις και τα φύλλα ανάγνωσης, προσέλκυσε και έγραψε 160 περίπου μέλη. Κάθε βιβλιοθήκη είναι χώρος πολιτισμού και σημείο συγκέντρωσης, συναναστροφής, επικοινωνίας των μαθητών, διατήρησης της φαντασίας. Στην εποχή μας, που η φιλαναγνωσία και το βιβλίο χάνει έδαφος, η ύπαρξη στο σχολείο μίας βιβλιοθήκης πλούσιας σε νέους τίτλους βιβλίων, περιβάλλον αισθητά ελκυστικό και υπεύθυνο βιβλιοθήκης που καλωσορίζει τους μαθητές και δημιουργεί προτάσεις ανάγνωσης, είναι αναγκαιότητα. Η λειτουργία της συμβάλλει στην αποτελεσματικότητα του έργου του σχολείου και μέσα στους τοίχους μιας βιβλιοθήκης και από τις σελίδες των βιβλίων – έντυπων ή ψηφιακών – διαμορφώνονται οι αυριανοί αναγνώστες, είπε η Διευθύντρια Μπιλιούρη Αργυρή.
16062022
160620222