Το παραπάνω φωτογραφικό υλικό προέρχεται από την εκδήλωση αδελφοποιήσης του λυκείου μας με το Σικελικό λύκειο Γοργίας. Μέσα σε ένα κλίμα πανηγυρικό οι μαθητές πρέσβευσαν επάξια τον τόπο και τα σχολεία τους και προβλήθηκαν οι κοινές καταβολές του Χαλκιδαϊκού και του Σικελικού Πολιτισμού κα οι δύο μαθητικές κοινωνίες ήρθαν σε αμοιβαία ώσμωση. Αναπτύχθηκαν αναρίθμητες διαπροσωπικές σχέσεις ανάμεσα στους Έλληνες και τους  Ιταλούς μαθητές, οι οποίες εξακολουθούν να είναι σε ισχύ και επισφραγίζονται με την λειτουργία ενός κοινού ιστότοπου. Στην εκδήλωση παρουσιάστηκαν οι μουσικές και χορευτικές παραδόσεις καθώς και στοιχεία από την σχολική και την τοπική καθημερινότητα των δύο σχολικών μονάδων.

Ευχαριστούμε πολύ για την οργάνωση και διεκπεραίωση της εκδήλωσης τον διευθυντή του σχολείου κύριο Έλληνα, όπως επίσης και την κυρία Ματθαίου συντονίστρια της φαντασμαγορικής χορωδίας και των παρουσιάσεων καθώς και την κυρία Πρασσοπούλου για την περαίωση του χορευτικού μέρους της εκδήλωσης , τόσο παραδοσιακού όσο και σύγχρονου. Κατα κύριο λόγο η αυτενέργια, η συμμετοχή και η προσφορά φιλοξενίας από τους μαθητές του λυκείου ήταν εκείνες που διαδραμάτισαν πρωταγωνιστικό ρόλο.

Συγγραφέας: στις 30 Νοεμβρίου 2010 στις 12:30 μμ